Licensed to Pocono Piranhas YMCA Swim Team
                                      Hy-Tek's Meet Manager 12/29/2007 07:15 PM
                     2007 GSY Holiday Classic - 12/29/2007                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:57.00    1:49.18         40  
     1) Merli, Tim A M17                2) Esolen, Matt M19               
     3) Paladino, Matt M18              4) Kitchen, Branden A M16         
  2 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:04.00    2:04.85         34  
     1) Flaherty, Ashley L W16          2) Gavlick, Kathryn T W16         
     3) Clements, Elizabeth A W16       4) Paterson, Katie M W16          
  3 Hazleton YMCA and Ywca  'A'                 2:08.44    2:10.74         32  
     1) Grego, Shaina W13               2) Sirkot, Amanda W18             
     3) Mallams, Emilee M W15           4) Cullen, Matthew M13            
 
Event 2  Mixed 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:18.26    2:25.81         40  
     1) Rodriguez Jr, Carlos A M13      2) Yang, Lena W13                 
     3) Cruz, Colin G M13               4)                                
       34.81  1:10.81  1:43.06  2:25.81                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:25.00    2:37.61         34  
     1) Houshultz, Spencer M13          2) Gatto, Nina J W13              
     3) Spinosa, Joe J M13              4) Campo, Rebekah A W13           
       52.52  1:30.65  2:02.95  2:37.61                                    
 
Event 3  Mixed 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Event Record:   2:24.97  12/30/2006 , GSY                                      
                         R. May, M. Burke, E. Gromelski, R. Campo          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:19.00    2:18.73         40  
     1) Campo, Sarah A W12              2) Carey, Megan T W11             
     3) Franchak, Kasey W11             4) Dempsey, Abby W12              
       35.71  1:12.69  1:49.46  2:18.73                                    
  2 Central Columbia  'A'                            NT    2:22.05         34  
     1) Farrell, Ryan M12               2) Heintzelman, Madison W11       
     3) Krum, Hunter M11                4) Chyko, Kelsey W12              
       35.58  1:21.40  1:53.55  2:22.05                                    
  3 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:25.88    2:22.39         32  
     1) Palaski, Abigail E W12          2) Parrish, Janay E W12           
     3) Gendelman, Benjamin J M11       4) Burns, Alex K W11              
       42.34  1:21.47  1:53.22  2:22.39                                    
  4 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:21.00    2:23.16         30  
     1) Conaboy, Joshua D M12           2) Merli, Lauren W11              
     3) Kraycer, Paul M M12             4) Neville, Kate W11              
       35.56  1:15.93  1:51.06  2:23.16                                    
  5 Greater Scranton YMCA  'C'                  2:37.00    2:33.16         28  
     1) Raciborski, Alyssa M W11        2) Patel, Dillan M12              
     3) Pfaeffle, Eddie J M12           4) Merrill, Alexa W12             
       40.66  1:23.92  1:59.07  2:33.16                                    
  6 Hazleton YMCA and Ywca  'A'                 2:09.39    3:00.86         26  
     1) Yannes, Rebecca W11             2) Sirkot, Alex M12               
     3) McPherson, Sabrina W12          4) Darrow, Paige W11              
       37.92  1:20.53  2:14.05  3:00.86                                    
 
Event 4  Mixed 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Event Record:   2:32.46  12/30/2006 , WBY                                      
                         J. Grzech, J Grzech, R. Finnegan, S Belles        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:32.76    2:30.47         40  
     1) Cabral, Emily J W10             2) Wolbert, Emily C W10           
     3) Palaski, Margaux R W10          4) Naturale, Colin B M9           
       39.69  1:18.05  1:53.78  2:30.47                                    
  2 Central Columbia  'A'                            NT    2:32.06         34  
     1) Gronka, Sydney W10              2) Hock, Crue M10                 
     3) Madden, Katie W10               4) LaCroix, Tyler M9              
       37.41  1:19.71  1:55.91  2:32.06                                    
  3 Pocono Family YMCA-MA  'B'                  2:45.23    2:43.31         32  
     1) Orlowski, Colin M10             2) Konz, Kimmie T W10             
     3) Velez, Samuel M10               4) Gendelman, Irene W9            
       40.37  1:28.89  2:09.69  2:43.31                                    
  4 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:45.00    2:47.98         30  
     1) Campo, Audrey E W9              2) Sebastianelli, Clare M W10     
     3) Bessoir, Abby L W9              4) Wasilchak, Natalie A W9        
       41.18  1:27.36  2:06.50  2:47.98                                    
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                     NT    3:05.58         28  
     1) Kauffman, Kael M10              2) Koschoff-Rapkin, Katherine W10 
     3) Treadway, Moriah W10            4) Yocum, Lauren W9               
       49.40  1:39.22  2:18.26  3:05.58                                    
  6 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:56.00    3:18.58         26  
     1) Kandel, Sarah E W10             2) Carey, Devon C W9              
     3) Wetter, James D M10             4) Dempsey, Clare W9              
       58.81  2:00.22  2:38.24  3:18.58                                    
 
Event 5  Mixed 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Event Record:   1:25.50  12/30/2006 , GSY                                      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:20.22    1:23.98         40  
     1) Parrish, Nadine J W8            2) Cruz, Alora C W8               
     3) Wolbert, Zack F M8              4) Burns, Kailey A W8             
       54.59  1:23.98                                                      
  2 Central Columbia  'A'                            NT    1:25.55         34  
     1) Madden, Jenna W7                2) Gronka, Grant M7               
     3) Heintzelman, Cort M8            4) Hock, Cole M7                  
       46.12  1:25.55                                                      
  3 Hazleton YMCA and Ywca  'A'                 1:25.53    1:29.74         32  
     1) Sanko, Haley W6                 2) Cullen, Keith M8               
     3) Crawford, Caylah W8             4) Kurzinsky, Nicholas M8         
       52.49  1:29.74                                                      
  4 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:42.00    1:31.45         30  
     1) Brown, Colleen G W7             2) Newton, Emily E W8             
     3) Patel, Jasmin S W8              4) Neville, Madie N W8            
       53.43  1:31.45                                                      
  5 Greater Scranton YMCA  'C'                  1:38.00    1:37.36         28  
     1) McCall, Conor P M8              2) Pfaeffle, Thomas M M8          
     3) Puskovitch, Ivan M M6           4) McDonough, Chris M M8          
       54.49  1:37.36                                                      
  6 Greater Scranton YMCA  'B'                  1:49.00    1:46.22         26  
     1) Boyle, Emma R W6                2) Patel, Jenna W6                
     3) Colo, Gabriella M W8            4) Lalli, Marina D W8             
       54.95  1:46.22                                                      
  7 Hazleton YMCA and Ywca  'B'                 1:52.28    1:57.51         24  
     1) Yannes, Maggie W6               2) Crawford, Reggie M7            
     3) Berlitz, Danny M6               4) Mallams, Kylie W6              
     1:06.98  1:57.51                                                      
 
Event 6  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   2:04.25        1997 Shana Keeler, GSY                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clements, Elizabet  16 Stingrays            2:11.13    2:13.77         20  
       30.78  1:04.52  1:39.24  2:13.77                                    
  2 Flaherty, Ashley L  16 Stingrays            1:20.00    2:26.18         17  
       32.79  1:10.37  1:48.53  2:26.18                                    
 
Event 7  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   1:51.58        1995 Steve Miller, GSY                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merli, Tim A        17 Stingrays            1:56.80    2:01.70         20  
  2 Kitchen, Branden A  16 Stingrays                 NT    2:09.41         17  
 
Event 8  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   2:03.38        1993 Steph Williams, UNAT                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grego, Shaina       13 Hazleton             2:47.90    2:21.11         20  
  2 Walton, Meeghan     13 HAN                       NT    3:05.60         17  
 
Event 9  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   1:58.14        1993 Steve Miller, GSY                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Colin G       13 Pocono Piranhas-MA   2:19.21    2:19.66         20  
  2 Cullen, Matthew     13 Hazleton             2:28.57    2:21.95         17  
 
Event 10  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   59.89        1991 Mary Luschas, BAY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chyko, Kelsey       12 Columbia             1:04.61    1:04.05         20  
       30.27  1:04.05                                                      
  2 Dempsey, Abby       12 Stingrays            1:05.71    1:04.67         17  
       30.54  1:04.67                                                      
  3 Carey, Megan T      11 Stingrays            1:03.69    1:05.11         16  
       30.37  1:05.11                                                      
  4 Chipego, Nicole     12 WBY                  1:08.18    1:07.13         15  
       31.65  1:07.13                                                      
  5 Chastain, Alyssa    12 LANC                 1:12.00    1:07.85         14  
       32.05  1:07.85                                                      
  6 Burns, Alex K       11 Pocono Piranhas-MA   1:07.52    1:08.26         13  
       32.46  1:08.26                                                      
  7 Yannes, Rebecca     11 Hazleton             1:12.17    1:10.10         12  
       33.03  1:10.10                                                      
  8 Aguayo, Ariyana     12 WBY                  1:13.69    1:10.59         11  
       33.81  1:10.59                                                      
  9 Campo, Sarah A      12 Stingrays            1:14.22    1:12.51          9  
       35.04  1:12.51                                                      
 10 Neville, Kate       11 Stingrays            1:12.85    1:13.37          7  
       34.77  1:13.37                                                      
 11 Grego, Felicia      11 Hazleton             1:18.46    1:13.64          6  
       34.41  1:13.64                                                      
 12 Heintzelman, Madis  11 Columbia             1:18.06    1:15.89          5  
       35.77  1:15.89                                                      
 13 Parrish, Janay E    12 Pocono Piranhas-MA   1:17.84    1:20.15          4  
       38.12  1:20.15                                                      
 14 Applegate, Katie M  12 Stingrays            1:25.19    1:28.01          3  
       37.87  1:28.01                                                      
 15 Darrow, Paige       11 Hazleton             2:00.56    1:43.71          2  
 
Event 11  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   59.00        1991 Doug Cornish, HESY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krum, Hunter        11 Columbia             1:03.99    1:02.94         20  
       30.22  1:02.94                                                      
  2 Valkusky, Troy      12 WBY                  1:02.97    1:02.98         17  
       29.93  1:02.98                                                      
  3 Grzech, Joshua      11 WBY                  1:05.00    1:05.83         16  
       31.46  1:05.83                                                      
  4 Grzech, Joe         11 WBY                  1:06.04    1:05.84         15  
       30.77  1:05.84                                                      
  5 Gendelman, Benjami  11 Pocono Piranhas-MA   1:06.66    1:05.97         14  
       30.86  1:05.97                                                      
  6 Conaboy, Joshua D   12 Stingrays            1:08.36    1:05.99         13  
       32.16  1:05.99                                                      
  7 Stofka, CJ          12 Hazleton             1:11.21    1:07.46         12  
       31.07  1:07.46                                                      
  8 McDonough, Matt J   12 Stingrays            1:07.06    1:08.30         11  
       31.85  1:08.30                                                      
  9 Iwanski, Joseph     12 Columbia                  NT    1:16.08          9  
       36.64  1:16.08                                                      
 10 Levandoski, Andrew  11 WBY                  1:24.18    1:16.65          7  
       35.96  1:16.65                                                      
 11 Vale, Sam           11 Stingrays            1:20.00    1:20.86          6  
       37.07  1:20.86                                                      
 12 Hall, John          12 EASTY                1:25.68    1:24.46          5  
       40.77  1:24.46                                                      
 
Event 12  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   29.38        1993 Jenny Smith, FOXC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    10 Pocono Piranhas-MA     30.06      30.17         20  
  2 Sanko, Shelby       10 Hazleton               30.98      30.41         17  
  3 Kurzinsky, Katie M   9 Hazleton               31.18      30.75         16  
  4 Treadway, Moriah    10 Bay-MA                 31.87      32.01         15  
  5 Palaski, Margaux R  10 Pocono Piranhas-MA     34.22      33.81         14  
  6 Sebastianelli, Cla  10 Stingrays              34.00      33.97         13  
  7 Gronka, Sydney      10 Columbia               35.23      34.17         12  
  8 Cabral, Emily J     10 Pocono Piranhas-MA     33.82      34.20         11  
  9 Bessoir, Abby L      9 Stingrays              36.93      34.23          9  
 10 Campo, Audrey E      9 Stingrays              37.76      34.48          7  
 11 Hine, Lauren        10 EASTY                  35.82      34.67          6  
 12 Konz, Kimmie T      10 Pocono Piranhas-MA     37.98      35.44          5  
 13 Koschoff-Rapkin, K  10 Bay-MA                 37.28      37.44          4  
 14 Dempsey, Clare       9 Stingrays              43.68      38.63          3  
 15 Dwyer, Meaghan      10 Pocono Piranhas-MA     37.81      39.62          2  
 16 Wasilchak, Natalie   9 Stingrays              39.61      40.93          0.5
 16 Leighton, Jaclyn     9 WBY                    43.90      40.93          0.5
 18 Kline, Victoria      9 WBY                    40.10      41.15        
 19 Lalli, Madison G    10 Stingrays              40.51      42.35        
 20 Cerbone, Mary S      9 Pocono Piranhas-MA        NT      43.51        
 21 Kandel, Sarah E     10 Stingrays              42.09      43.96        
 22 Yocum, Lauren        9 Bay-MA                 45.56      46.22        
 23 Carey, Devon C       9 Stingrays              44.76      57.31        
 24 Hinkle, Devon        9 Hazleton             1:01.61    1:00.33        
 
Event 13  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   28.22        1992 Greg Remaly, BAY                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wetter, James D     10 Stingrays              36.70      34.46         20  
  2 Hock, Crue          10 Columbia               32.78      34.51         17  
  3 Velez, Samuel       10 Pocono Piranhas-MA     39.06      34.86         16  
  4 Vale, Ben            9 Stingrays              34.00      35.16         15  
  5 Southward, Mike     10 LANC                   34.00      35.89         14  
  6 Naturale, Colin B    9 Pocono Piranhas-MA     36.63      36.50         13  
  7 Orlowski, Colin     10 Pocono Piranhas-MA     39.03      36.63         12  
  8 LaCroix, Tyler       9 Columbia               37.60      36.70         11  
  9 Wychock, Josh        9 WBY                    36.59      37.76          9  
 10 Colo, Quentin C     10 Stingrays              38.70      38.49          7  
 11 Farrell, Colin       9 Columbia                  NT      40.45          6  
 12 Kauffman, Kael      10 Bay-MA                 40.99      41.86          5  
 13 Gromelski, Charlie   9 Stingrays              48.57      49.12          4  
 
Event 14  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   22.99  12/30/2006 Jenna Madden, CC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Emma R        6 Stingrays              21.84      21.15         20  
  2 Patel, Jenna         6 Stingrays              22.04      23.14         17  
  3 Sanko, Haley         6 Hazleton               25.15      23.69         16  
  4 Delaney, Julia J     5 Pocono Piranhas-MA     27.16      26.29         15  
  5 Weiss, Madison       6 WBY                    37.29      27.68         14  
  6 Mallams, Kylie       6 Hazleton               25.22      28.10         13  
  7 Koschoff-Rapkin, S   6 Bay-MA                 36.08      28.92         12  
  8 McCall, Corinne      5 Stingrays              39.56      30.35         11  
  9 Cunfer, Megan        6 Bay-MA                 28.63      34.29          9  
 10 Yannes, Maggie       6 Hazleton               30.69      36.01          7  
 11 Weiss, Brooke        5 WBY                    44.90      36.57          6  
 12 Gould, Molly I       4 Hazleton               38.63      40.53          5  
 13 Kline, Jessica       6 WBY                    37.09      41.32          4  
 14 Kline, Dominique     5 WBY                    54.56      42.30          3  
 15 Treon, Tiana         5 Hazleton               47.45      45.65          2  
 16 Koschoff-Rapkin, V   5 Bay-MA                 32.70      54.84          1  
 
Event 15  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   20.68  12/30/2006 Cole Hock, CC                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berlitz, Danny       6 Hazleton               17.84      18.60         20  
  2 Puskovitch, Ivan M   6 Stingrays              20.26      22.58         17  
  3 Heintzelman, Cole    6 Columbia               27.08      24.01         16  
  4 O'Brien, Morgan      6 EASTY                  28.16      24.22         15  
  5 Truslowe, Jordan     6 Bay-MA                 26.26      26.05         14  
  6 Morris, Chase        5 Bay-MA                 31.06      28.40         13  
  7 Cerbone, William Z   5 Pocono Piranhas-MA        NT      35.29         12  
  8 Koschoff-Rapkin, A   6 Bay-MA                 32.70      44.73         11  
  9 Naturale, Rory B     5 Pocono Piranhas-MA     57.38      56.77          9  
 10 Berlitz, Derek       5 Hazleton               56.41    1:07.99          7  
 
Event 16  Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   15.00        1991 S. Sawlor, MMSC                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunfer, Lauren       8 Bay-MA                 17.21      16.53         20  
  2 Crawford, Caylah     8 Hazleton               17.07      16.88         17  
  3 Neville, Madie N     8 Stingrays              17.70      17.17         16  
  4 Burns, Kailey A      8 Pocono Piranhas-MA     18.02      17.61         15  
  5 Madden, Jenna        7 Columbia               18.00      18.39         14  
  6 Parrish, Nadine J    8 Pocono Piranhas-MA     19.00      18.63         13  
  7 Schaefer, Lisa       7 LANC                   23.48      19.29         12  
  8 Brown, Colleen G     7 Stingrays              20.36      19.98         11  
  9 Kline, Caitlyn       7 WBY                    21.72      20.35          9  
 10 Newton, Emily E      8 Stingrays              20.40      20.85          7  
 11 Lalli, Marina D      8 Stingrays              20.10      21.30          6  
 12 Colo, Gabriella M    8 Stingrays              22.30      22.33          5  
 13 Grozio, Olivia       7 WBY                    28.50      23.50          4  
 14 Carter, Erica        8 Hazleton               33.87      26.68          3  
 
Event 17  Boys 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   14.76        1995 B.J. Conklyn, POC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaefer, Justin     8 LANC                   16.15      15.91         20  
  2 Gronka, Grant        7 Columbia               16.02      16.05         17  
  3 Kurzinsky, Nichola   8 Hazleton               16.44      16.90         16  
  4 Pfaeffle, Thomas M   8 Stingrays                 NT      17.07         15  
  5 McDonough, Chris M   8 Stingrays              20.90      18.19         14  
  6 Heintzelman, Cort    8 Columbia               19.50      18.59         13  
  7 Hock, Cole           7 Columbia               20.68      19.43         12  
  8 Crawford, Reggie     7 Hazleton               20.41      20.67         11  
  9 McCall, Conor P      8 Stingrays              20.90      21.32          9  
 10 Kauffman, Rhys       7 Bay-MA                 22.93      22.05          7  
 11 Schaefer, Alex B     8 Stingrays              22.20      22.48          6  
 12 McCall, Donovan      7 WBY                    23.56      24.22          5  
 13 Naturale, Liam B     7 Pocono Piranhas-MA     20.72      25.03          4  
 
Event 18  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   27.07        2001 Katlin O'Hara, WBY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Megan T      11 Stingrays              28.48      28.60         20  
  2 Dempsey, Abby       12 Stingrays              28.20      28.94         17  
  3 Chyko, Kelsey       12 Columbia               29.62      29.28         16  
  4 Franchak, Kasey     11 Stingrays              30.00      30.03         15  
  5 Chastain, Alyssa    12 LANC                   29.49      30.14         14  
  6 Burns, Alex K       11 Pocono Piranhas-MA     29.91      30.46         13  
  7 Chipego, Nicole     12 WBY                    30.86      31.06         12  
  8 Merli, Lauren       11 Stingrays              32.00      31.28         11  
  9 Campo, Sarah A      12 Stingrays              31.87      32.46          9  
 10 Aguayo, Ariyana     12 WBY                    32.43      32.57          7  
 11 Neville, Kate       11 Stingrays              30.48      32.62          6  
 12 Heintzelman, Madis  11 Columbia               32.90      32.71          5  
 13 Gromelski, Annie    11 Stingrays              32.00      33.24          4  
 14 Merrill, Alexa      12 Stingrays              34.88      33.87          3  
 15 Parrish, Janay E    12 Pocono Piranhas-MA     33.95      34.73          1.5
 15 Raciborski, Alyssa  11 Stingrays              35.75      34.73          1.5
 17 McPherson, Sabrina  12 Hazleton               39.55      35.78        
 18 Kandel, Rachael M   11 Stingrays              39.66      35.99        
 19 FrattaliI, Nina M   12 Stingrays              19.27      41.65        
 20 Darrow, Paige       11 Hazleton               46.18      47.99        
 
Event 19  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   26.25        1995 Joe Wizda, VVBC                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valkusky, Troy      12 WBY                    28.04      29.26         20  
  2 Gendelman, Benjami  11 Pocono Piranhas-MA     30.13      29.62         17  
  3 Grzech, Joe         11 WBY                    30.01      29.63         16  
  4 Conaboy, Joshua D   12 Stingrays              30.09      30.13         15  
  5 Farrell, Ryan       12 Columbia                  NT      30.14         14  
  6 Grzech, Joshua      11 WBY                    29.53      30.50         13  
  7 McDonough, Matt J   12 Stingrays              29.75      30.89         12  
  8 Patel, Dillan       12 Stingrays              37.94      32.22         11  
  9 Pfaeffle, Eddie J   12 Stingrays                 NT      33.42          9  
 10 Hall, John          12 EASTY                  35.47      34.42          7  
 11 Levandoski, Andrew  11 WBY                    33.47      34.67          6  
 12 Sirkot, Alex        12 Hazleton               34.95      34.96          5  
 13 Vale, Sam           11 Stingrays              34.00      35.20          4  
 14 Hewlett, Thomas     12 Stingrays              38.97      38.66          3  
 15 Gowat, Eric         12 Stingrays              39.97      39.23          2  
 16 Conaboy, Zachary    11 Stingrays              45.32      39.73          1  
 17 Applegate, Michael  11 Stingrays                 NT      45.26        
 18 Walton, Teddy J     11 Pocono Piranhas-MA     52.74      51.42        
 
Event 20  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   25.28        1991 L. Stretanski, WBY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campo, Rebekah A    13 Stingrays              26.67      26.61         20  
  2 Yang, Lena          13 Pocono Piranhas-MA     25.98      26.95         17  
  3 Wszolek, Alyxandri  13 Columbia               27.31      27.40         16  
  4 Grego, Shaina       13 Hazleton               28.67      29.24         15  
  5 Gromelski, Emma     13 Stingrays              30.71      30.22         14  
  6 Gatto, Nina J       13 Stingrays              35.30      34.63         13  
 
Event 21  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   23.91        1997 Chris Jones, HAZY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cullen, Matthew     13 Hazleton               28.70      27.59         20  
  2 Rodriguez Jr, Carl  13 Pocono Piranhas-MA     29.41      28.99         17  
  3 Spinosa, Joe J      13 Stingrays              30.82      29.15         16  
  4 Houshultz, Spencer  13 Stingrays              34.50      34.51         15  
 
Event 22  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   24.71        1992 Liz Byron, CYC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clements, Elizabet  16 Stingrays              26.63      27.61         20  
  2 Paterson, Katie M   16 Stingrays              27.91      27.81         17  
 
Event 23  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   22.62        1997 Bill Roehl, GSY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merli, Tim A        17 Stingrays              23.70      23.38         20  
  2 Grzech, Adam        17 WBY                    23.81      24.18         17  
  3 Kitchen, Branden A  16 Stingrays              25.37      24.60         16  
  4 Gould, Robert H     36 Hazleton               25.10      25.00         15  
  5 Paladino, Matt      18 Stingrays              51.85      55.84         14  
 
Event 24  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   1:24.73        1995 Jessica Lane, LVO                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madden, Jenna        7 Columbia             1:55.00    1:42.36         20  
       47.25  1:42.36                                                      
  2 Neville, Madie N     8 Stingrays            1:58.70    1:47.03         17  
       49.47  1:47.03                                                      
  3 Cruz, Alora C        8 Pocono Piranhas-MA   1:52.29    1:50.88         16  
       54.73  1:50.88                                                      
  4 Hall, Madeline       8 EASTY                     NT    2:21.71         15  
     1:06.52  2:21.71                                                      
 
Event 25  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   1:24.14        1995 B.J. Conklyn, POC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F      8 Pocono Piranhas-MA   1:33.01    1:31.56         20  
       41.01  1:31.56                                                      
  2 Gronka, Grant        7 Columbia                  NT    1:37.87         17  
       44.80  1:37.87                                                      
  3 Kurzinsky, Nichola   8 Hazleton             1:35.82    1:42.34         16  
       45.76  1:42.34                                                      
  4 Cullen, Keith        8 Hazleton             1:50.01    1:43.33         15  
       46.81  1:43.33                                                      
  5 Hock, Cole           7 Columbia             1:50.12    2:00.45         14  
       52.77  2:00.45                                                      
 
Event 26  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   1:14.38        1993 Jenny Smith, FOXC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    10 Pocono Piranhas-MA   1:17.85    1:17.63         20  
       36.59  1:17.63                                                      
  2 Sanko, Shelby       10 Hazleton             1:20.67    1:19.45         17  
       35.94  1:19.45                                                      
  3 Madden, Katie       10 Columbia             1:21.92    1:20.80         16  
       37.91  1:20.80                                                      
  4 Kurzinsky, Katie M   9 Hazleton             1:18.55    1:21.72         15  
       37.24  1:21.72                                                      
  5 Gronka, Sydney      10 Columbia             1:25.46    1:23.94         14  
       37.41  1:23.94                                                      
  6 Price, Sydney        9 Columbia             1:29.31    1:26.00         13  
       37.66  1:26.00                                                      
  7 Cabral, Emily J     10 Pocono Piranhas-MA   1:30.39    1:26.52         12  
       39.87  1:26.52                                                      
  8 Palaski, Margaux R  10 Pocono Piranhas-MA   1:27.52    1:26.67         11  
       39.50  1:26.67                                                      
  9 Bessoir, Abby L      9 Stingrays            1:41.58    1:27.72          9  
       40.41  1:27.72                                                      
 10 Treadway, Moriah    10 Bay-MA               1:25.87    1:28.63          7  
       39.60  1:28.63                                                      
 11 Sebastianelli, Cla  10 Stingrays            1:34.00    1:30.64          6  
       43.08  1:30.64                                                      
 12 Campo, Audrey E      9 Stingrays            1:34.54    1:31.47          5  
       41.18  1:31.47                                                      
 13 Gendelman, Irene     9 Pocono Piranhas-MA   1:32.85    1:33.49          4  
       41.00  1:33.49                                                      
 14 Dwyer, Meaghan      10 Pocono Piranhas-MA   1:45.35    1:43.94          3  
       46.04  1:43.94                                                      
 15 Hine, Lauren        10 EASTY                     NT    1:46.94          2  
       48.07  1:46.94                                                      
 16 Cerbone, Mary S      9 Pocono Piranhas-MA        NT    1:48.57          1  
       51.79  1:48.57                                                      
 17 Wasilchak, Natalie   9 Stingrays            1:41.55    1:49.28        
       50.61  1:49.28                                                      
 18 Kline, Victoria      9 WBY                  1:54.65    1:55.24        
       53.49  1:55.24                                                      
 19 Hinkle, Devon        9 Hazleton                  NT    2:46.40        
     1:13.77  2:46.40                                                      
 
Event 27  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   1:14.52        1991 Greg Remaly, BAY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chastain, Conor     10 LANC                      NT    1:24.37         20  
       37.77  1:24.37                                                      
  2 Wetter, James D     10 Stingrays            1:26.51    1:29.32         17  
       40.84  1:29.32                                                      
  3 LaCroix, Tyler       9 Columbia             1:32.00    1:30.63         16  
       43.48  1:30.63                                                      
  4 Naturale, Colin B    9 Pocono Piranhas-MA   1:36.64    1:34.68         15  
       45.85  1:34.68                                                      
  5 Velez, Samuel       10 Pocono Piranhas-MA   1:41.05    1:34.97         14  
       44.10  1:34.97                                                      
  6 Vale, Ben            9 Stingrays            1:32.00    1:35.26         13  
       42.88  1:35.26                                                      
  7 Orlowski, Colin     10 Pocono Piranhas-MA   1:36.40    1:35.64         11.5
       43.94  1:35.64                                                      
  7 Wychock, Josh        9 WBY                  1:39.82    1:35.64         11.5
       46.51  1:35.64                                                      
  9 Southward, Mike     10 LANC                 1:32.77    1:37.52          9  
       44.40  1:37.52                                                      
 10 Colo, Quentin C     10 Stingrays            1:37.00    1:39.62          7  
       46.85  1:39.62                                                      
 -- Hock, Crue          10 Columbia             1:29.21         DQ        
       41.68       DQ                                                      
 
Event 28  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   1:09.07  12/30/2006 Alyx Wszolek, CC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Megan T      11 Stingrays            1:10.29    1:12.96         20  
       32.55  1:12.96                                                      
  2 Chyko, Kelsey       12 Columbia             1:16.36    1:12.98         17  
       33.51  1:12.98                                                      
  3 Merli, Lauren       11 Stingrays            1:20.40    1:19.58         16  
       37.41  1:19.58                                                      
  4 Franchak, Kasey     11 Stingrays            1:15.00    1:20.94         15  
       36.19  1:20.94                                                      
  5 Burns, Alex K       11 Pocono Piranhas-MA   1:23.52    1:21.77         14  
       39.96  1:21.77                                                      
  6 Yannes, Rebecca     11 Hazleton             1:35.92    1:22.22         13  
       37.96  1:22.22                                                      
  7 Grego, Felicia      11 Hazleton             1:23.30    1:22.44         12  
       38.49  1:22.44                                                      
  8 Campo, Sarah A      12 Stingrays            1:19.67    1:23.37         11  
       36.79  1:23.37                                                      
  9 Parrish, Janay E    12 Pocono Piranhas-MA   1:25.09    1:26.32          9  
       41.99  1:26.32                                                      
 10 Heintzelman, Madis  11 Columbia             1:24.06    1:29.48          7  
       41.82  1:29.48                                                      
 11 Aguayo, Ariyana     12 WBY                  1:29.13    1:30.30          6  
       40.49  1:30.30                                                      
 12 Kandel, Rachael M   11 Stingrays            1:34.22    1:33.09          5  
       43.15  1:33.09                                                      
 13 Neville, Kate       11 Stingrays            1:21.57    1:33.73          4  
       43.08  1:33.73                                                      
 14 Merrill, Alexa      12 Stingrays            1:30.00    1:34.39          3  
       43.46  1:34.39                                                      
 15 Applegate, Katie M  12 Stingrays                 NT    1:36.70          2  
       44.77  1:36.70                                                      
 16 McPherson, Sabrina  12 Hazleton                  NT    1:54.74          1  
       53.10  1:54.74                                                      
 17 FrattaliI, Nina M   12 Stingrays            1:55.00    1:56.80        
       53.52  1:56.80                                                      
 
Event 29  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   1:06.94        1998 Eric Hayden, GAT                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krum, Hunter        11 Columbia             1:12.71    1:13.24         20  
       33.76  1:13.24                                                      
  2 Gendelman, Benjami  11 Pocono Piranhas-MA   1:17.30    1:16.28         17  
       35.38  1:16.28                                                      
  3 Valkusky, Troy      12 WBY                  1:14.84    1:18.36         16  
       35.04  1:18.36                                                      
  4 Kraycer, Paul M     12 Stingrays            1:19.30    1:19.02         15  
       33.77  1:19.02                                                      
  5 Conaboy, Joshua D   12 Stingrays            1:23.20    1:20.96         14  
       36.14  1:20.96                                                      
  6 Farrell, Ryan       12 Columbia                  NT    1:22.86         13  
       36.90  1:22.86                                                      
  7 Muzzi, Kris         11 Stingrays            1:30.00    1:26.91         12  
       37.39  1:26.91                                                      
  8 Hall, John          12 EASTY                1:53.25    1:40.74         11  
       48.39  1:40.74                                                      
 -- Levandoski, Andrew  11 WBY                  1:32.54         DQ        
       42.15       DQ                                                      
 -- Grzech, Joe         11 WBY                  1:16.78         DQ        
       36.89       DQ                                                      
 
Event 30  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   2:19.45        1993 Steph Williams, UNAT                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wszolek, Alyxandri  13 Columbia             2:33.32    2:34.86         20  
       32.20  1:10.93  1:59.29  2:34.86                                    
  2 Campo, Rebekah A    13 Stingrays            2:36.37    2:35.04         17  
       33.12  1:14.00  2:01.68  2:35.04                                    
  3 Yang, Lena          13 Pocono Piranhas-MA   2:35.78    2:37.28         16  
       34.00  1:15.58  2:03.19  2:37.28                                    
 
Event 31  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   2:10.45        1993 Bill Roehl, GSY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Colin G       13 Pocono Piranhas-MA   2:38.86    2:39.00         20  
 
Event 32  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   2:22.78        1997 Shana Keeler, GSY                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gavlick, Kathryn T  16 Stingrays            2:26.00    2:28.70         20  
       31.83  1:09.65  1:52.95  2:28.70                                    
  2 Mallams, Emilee M   15 Hazleton             2:40.48    2:34.10         17  
       32.81  1:11.00  1:57.07  2:34.10                                    
  3 Paterson, Katie M   16 Stingrays            2:39.15    2:42.31         16  
       33.95  1:16.15  2:06.69  2:42.31                                    
 
Event 33  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
Event Record:   2:06.74        1997 Bill Roehl, GSY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merli, Tim A        17 Stingrays            2:13.00    2:17.23         20  
 
Event 34  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   29.14  12/30/2006 Jenna Madden, CC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sanko, Haley         6 Hazleton               27.54      25.44         20  
  2 Boyle, Emma R        6 Stingrays              26.64      25.57         17  
  3 Cunfer, Megan        6 Bay-MA                 40.62      36.94         16  
  4 Gould, Molly I       4 Hazleton             1:36.08      42.57         15  
  5 Delaney, Julia J     5 Pocono Piranhas-MA     36.20      42.79         14  
  6 Yannes, Maggie       6 Hazleton               46.39      48.33         13  
  7 Treon, Tiana         5 Hazleton                  NT    1:08.40         12  
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   26.61  12/30/2006 Cole Hock, CC                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puskovitch, Ivan M   6 Stingrays              24.02      24.64         20  
  2 Berlitz, Danny       6 Hazleton               24.44      25.66         17  
  3 O'Brien, Morgan      6 EASTY                     NT      32.40         16  
  4 Morris, Chase        5 Bay-MA                 35.09      40.14         15  
  5 Truslowe, Jordan     6 Bay-MA                 40.02      40.38         14  
  6 Cerbone, William Z   5 Pocono Piranhas-MA        NT      40.61         13  
  7 Heintzelman, Cole    6 Columbia               42.16      42.94         12  
 
Event 36  Girls 7-8 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   16.82        1991 J. Perruquet, BAY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Caylah     8 Hazleton               19.38      19.40         20  
  2 Patel, Jasmin S      8 Stingrays              20.48      20.16         17  
  3 Burns, Kailey A      8 Pocono Piranhas-MA     23.42      21.03         16  
  4 Madden, Jenna        7 Columbia               21.89      21.07         15  
  5 Cruz, Alora C        8 Pocono Piranhas-MA     19.26      21.58         14  
  6 Parrish, Nadine J    8 Pocono Piranhas-MA     19.76      21.89         13  
  7 Schaefer, Lisa       7 LANC                   23.94      23.17         12  
  8 Kline, Caitlyn       7 WBY                    27.14      23.76         11  
  9 Brown, Colleen G     7 Stingrays              28.44      25.03          9  
 10 Colo, Gabriella M    8 Stingrays              35.50      31.84          7  
 11 Hall, Madeline       8 EASTY                  42.92      32.89          6  
 12 Grozio, Olivia       7 WBY                       NT      33.70          5  
 
Event 37  Boys 7-8 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   17.66        1993 P. Mercatili, VVBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F      8 Pocono Piranhas-MA     16.57      17.09         20  
  2 Schaefer, Justin     8 LANC                   17.17      17.24         17  
  3 Kurzinsky, Nichola   8 Hazleton               19.02      20.46         16  
  4 Cullen, Keith        8 Hazleton               20.67      20.96         15  
  5 Heintzelman, Cort    8 Columbia               20.59      21.26         14  
  6 Hock, Cole           7 Columbia               26.61      24.36         13  
  7 McCall, Conor P      8 Stingrays              30.57      27.95         12  
  8 Naturale, Liam B     7 Pocono Piranhas-MA     34.35      28.14         11  
  9 Crawford, Reggie     7 Hazleton               29.97      30.35          9  
 10 McCall, Donovan      7 WBY                    33.34      31.26          7  
 11 Kauffman, Rhys       7 Bay-MA                 36.77      41.65          6  
 
Event 38  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   32.96        1992 J. Perruquet, BAY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    10 Pocono Piranhas-MA     33.78      34.74         20  
  2 Palaski, Margaux R  10 Pocono Piranhas-MA     34.65      35.84         17  
  3 Madden, Katie       10 Columbia               37.31      36.68         16  
  4 Sanko, Shelby       10 Hazleton               36.59      36.92         15  
  5 Cabral, Emily J     10 Pocono Piranhas-MA     41.24      40.19         14  
  6 Price, Sydney        9 Columbia               40.14      40.60         13  
  7 Gendelman, Irene     9 Pocono Piranhas-MA     40.45      40.72         12  
  8 Konz, Kimmie T      10 Pocono Piranhas-MA     41.90      42.48         11  
  9 Sebastianelli, Cla  10 Stingrays              43.04      43.34          9  
 10 Dwyer, Meaghan      10 Pocono Piranhas-MA        NT      44.22          7  
 11 Campo, Audrey E      9 Stingrays              43.35      46.07          6  
 12 Hine, Lauren        10 EASTY                     NT      46.51          5  
 13 Cerbone, Mary S      9 Pocono Piranhas-MA        NT      52.77          4  
 14 Leighton, Jaclyn     9 WBY                  1:01.94      53.32          3  
 15 Kline, Victoria      9 WBY                  1:04.77    1:05.03          2  
 
Event 39  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   33.73        1995 Chad Rummel, West                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chastain, Conor     10 LANC                   36.90      37.50         20  
  2 Wetter, James D     10 Stingrays              36.07      37.61         17  
  3 Southward, Mike     10 LANC                   57.61      44.90         16  
  4 Orlowski, Colin     10 Pocono Piranhas-MA     48.03      46.26         15  
  5 Naturale, Colin B    9 Pocono Piranhas-MA     52.55      46.60         14  
  6 Weaver, Davis        9 WBY                    50.85      46.87         13  
  7 Velez, Samuel       10 Pocono Piranhas-MA     45.09      47.31         12  
 
Event 40  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   29.84        1996 Eileen Garvey, GSY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Megan T      11 Stingrays              33.15      32.79         20  
  2 Yannes, Rebecca     11 Hazleton               35.49      34.95         17  
  3 Burns, Alex K       11 Pocono Piranhas-MA     33.79      35.05         16  
  4 Campo, Sarah A      12 Stingrays              33.63      35.14         15  
  5 Franchak, Kasey     11 Stingrays              35.76      36.43         14  
  6 Chastain, Alyssa    12 LANC                   35.43      36.45         13  
  7 Aguayo, Ariyana     12 WBY                    36.99      38.00         12  
  8 Merli, Lauren       11 Stingrays              38.00      38.37         11  
  9 Gromelski, Annie    11 Stingrays              38.00      38.89          9  
 10 Grego, Felicia      11 Hazleton               40.36      40.27          7  
 11 Parrish, Janay E    12 Pocono Piranhas-MA     38.98      40.63          6  
 12 Neville, Kate       11 Stingrays              38.74      43.11          5  
 13 FrattaliI, Nina M   12 Stingrays              51.35      51.38          4  
 14 Darrow, Paige       11 Hazleton                  NT    1:00.70          3  
 -- McPherson, Sabrina  12 Hazleton               56.24         DQ        
 -- Raciborski, Alyssa  11 Stingrays              40.69         DQ        
 
Event 41  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   29.47        1999 Joshua D. Maiehin, POC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gendelman, Benjami  11 Pocono Piranhas-MA     31.70      31.23         20  
  2 Krum, Hunter        11 Columbia               32.96      32.97         17  
  3 Grzech, Joshua      11 WBY                    32.89      32.99         16  
  4 Kraycer, Paul M     12 Stingrays              35.59      36.00         15  
  5 Stofka, CJ          12 Hazleton               35.44      36.37         14  
  6 Conaboy, Joshua D   12 Stingrays              38.90      38.21         13  
  7 Muzzi, Kris         11 Stingrays              38.36      39.06         12  
  8 Patel, Dillan       12 Stingrays              41.32      40.70         11  
  9 Hewlett, Thomas     12 Stingrays                 NT      44.05          9  
 10 Hall, John          12 EASTY                  49.63      48.88          7  
 11 Walton, Teddy J     11 Pocono Piranhas-MA     57.25      55.17          6  
 
Event 42  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   1:07.56  12/30/2006 Lauren Barnes, WBY                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grego, Shaina       13 Hazleton             1:11.96    1:10.52         20  
       33.18  1:10.52                                                      
  2 Wszolek, Alyxandri  13 Columbia             1:11.55    1:12.41         17  
       33.19  1:12.41                                                      
  3 Gromelski, Emma     13 Stingrays            1:24.00    1:25.43         16  
       35.78  1:25.43                                                      
 
Event 43  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   57.22        1991 J. Rummel, HESY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Colin G       13 Pocono Piranhas-MA   1:10.13    1:11.02         20  
  2 Rodriguez Jr, Carl  13 Pocono Piranhas-MA   1:23.04    1:21.56         17  
 
Event 44  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   59.62        1999 Liz Byron, CYC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clements, Elizabet  16 Stingrays            1:06.15    1:08.28         20  
       31.02  1:08.28                                                      
  2 Sirkot, Amanda      18 Hazleton             1:15.15    1:12.69         17  
       32.34  1:12.69                                                      
 
Event 45  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Event Record:   54.25        1997 Bill Roehl, GSY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colarusso, Jeff R   18 Stingrays            1:00.12      58.99         20  
  2 Paladino, Matt      18 Stingrays                 NT    2:25.77         17  
 
Event 46  Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   1:06.21  12/30/2006 Colleen Brown, GSY                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sanko, Haley         6 Hazleton               50.91      46.46         20  
  2 Boyle, Emma R        6 Stingrays              53.42      50.51         17  
  3 Weiss, Madison       6 WBY                       NT    1:06.79         16  
  4 Mallams, Kylie       6 Hazleton             1:01.09    1:06.97         15  
  5 Delaney, Julia J     5 Pocono Piranhas-MA   1:24.73    1:17.08         14  
  6 Yannes, Maggie       6 Hazleton             1:23.74    1:20.72         13  
  7 Gould, Molly I       4 Hazleton             1:38.40    1:45.89         12  
  8 Treon, Tiana         5 Hazleton             1:42.26    2:03.21         11  
 
Event 47  Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   46.49  12/30/2006 Cole Hock, CC                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berlitz, Danny       6 Hazleton               41.32      42.31         20  
  2 Puskovitch, Ivan M   6 Stingrays              49.30      49.26         17  
  3 O'Brien, Morgan      6 EASTY                1:14.51      55.08         16  
  4 Heintzelman, Cole    6 Columbia             1:05.06    1:01.03         15  
  5 Truslowe, Jordan     6 Bay-MA                    NT    1:05.91         14  
  6 Morris, Chase        5 Bay-MA                    NT    1:23.34         13  
  7 Cerbone, William Z   5 Pocono Piranhas-MA        NT    1:23.85         12  
 
Event 48  Girls 7-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   33.46        1995 Jessica Lane, LVO                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Caylah     8 Hazleton               38.61      39.19         20  
  2 Neville, Madie N     8 Stingrays              39.80      39.59         17  
  3 Cunfer, Lauren       8 Bay-MA                 43.48      40.22         16  
  4 Burns, Kailey A      8 Pocono Piranhas-MA        NT      46.47         15  
  5 Cruz, Alora C        8 Pocono Piranhas-MA     45.77      46.52         14  
  6 Brown, Colleen G     7 Stingrays              50.33      47.01         13  
  7 Newton, Emily E      8 Stingrays              50.10      47.49         12  
  8 Kline, Caitlyn       7 WBY                    52.47      47.99         11  
  9 Parrish, Nadine J    8 Pocono Piranhas-MA     43.52      48.43          9  
 10 Colo, Gabriella M    8 Stingrays              54.59      52.11          7  
 11 Hall, Madeline       8 EASTY                  53.12      55.62          6  
 12 Grozio, Olivia       7 WBY                  1:07.62      57.71          5  
 -- Carter, Erica        8 Hazleton                  NT         DQ        
 
Event 49  Boys 7-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   32.96        1995 B.J. Conklyn, POC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F      8 Pocono Piranhas-MA     35.12      35.27         20  
  2 Gronka, Grant        7 Columbia               36.37      35.91         17  
  3 Schaefer, Justin     8 LANC                   38.76      38.47         16  
  4 Kurzinsky, Nichola   8 Hazleton               37.00      39.83         15  
  5 Cullen, Keith        8 Hazleton               40.82      42.74         14  
  6 Hock, Cole           7 Columbia               44.59      43.07         13  
  7 Heintzelman, Cort    8 Columbia               43.59      47.13         12  
  8 Crawford, Reggie     7 Hazleton               48.92      47.74         11  
  9 McCall, Conor P      8 Stingrays              55.67      49.94          9  
 10 McCall, Donovan      7 WBY                    54.94      55.25          7  
 11 Kauffman, Rhys       7 Bay-MA                 54.96      57.34          6  
 12 Naturale, Liam B     7 Pocono Piranhas-MA     56.46      57.40          5  
 
Event 50  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   1:06.48        1992 J. Perruquet, BAY                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    10 Pocono Piranhas-MA   1:08.88    1:07.36         20  
       32.29  1:07.36                                                      
  2 Sanko, Shelby       10 Hazleton             1:08.12    1:07.68         17  
       31.96  1:07.68                                                      
  3 Kurzinsky, Katie M   9 Hazleton             1:09.43    1:09.34         16  
       32.71  1:09.34                                                      
  4 Madden, Katie       10 Columbia             1:13.83    1:14.16         15  
       35.22  1:14.16                                                      
  5 Treadway, Moriah    10 Bay-MA               1:14.02    1:14.51         14  
       35.21  1:14.51                                                      
  6 Cabral, Emily J     10 Pocono Piranhas-MA   1:18.06    1:15.59         13  
       36.30  1:15.59                                                      
  7 Price, Sydney        9 Columbia             1:21.04    1:16.24         12  
       36.42  1:16.24                                                      
  8 Gronka, Sydney      10 Columbia             1:18.48    1:16.83         11  
       36.62  1:16.83                                                      
  9 Bessoir, Abby L      9 Stingrays            1:22.51    1:18.98          9  
       36.39  1:18.98                                                      
 10 Palaski, Margaux R  10 Pocono Piranhas-MA   1:15.44    1:19.88          7  
       37.16  1:19.88                                                      
 11 Hine, Lauren        10 EASTY                1:26.75    1:22.72          6  
 12 Koschoff-Rapkin, K  10 Bay-MA               1:26.60    1:27.92          5  
       40.94  1:27.92                                                      
 13 Kline, Victoria      9 WBY                  1:38.31    1:34.00          4  
       44.11  1:34.00                                                      
 14 Wasilchak, Natalie   9 Stingrays                 NT    1:34.92          3  
       43.74  1:34.92                                                      
 15 Cerbone, Mary S      9 Pocono Piranhas-MA        NT    1:48.99          2  
       50.75  1:48.99                                                      
 16 Hinkle, Devon        9 Hazleton             2:32.54    2:36.76          1  
     1:06.67  2:36.76                                                      
 
Event 51  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   1:04.14        1991 Greg Remaly, BAY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chastain, Conor     10 LANC                 1:16.00    1:15.05         20  
       35.57  1:15.05                                                      
  2 Sirkot, Jacob        9 Hazleton             1:19.59    1:16.52         17  
       34.78  1:16.52                                                      
  3 Hock, Crue          10 Columbia             1:24.69    1:18.67         16  
       37.71  1:18.67                                                      
  4 Naturale, Colin B    9 Pocono Piranhas-MA   1:23.95    1:22.62         15  
  5 LaCroix, Tyler       9 Columbia             1:26.50    1:22.87         14  
       39.62  1:22.87                                                      
  6 Velez, Samuel       10 Pocono Piranhas-MA   1:20.36    1:23.45         13  
       39.24  1:23.45                                                      
  7 Orlowski, Colin     10 Pocono Piranhas-MA   1:30.89    1:24.67         12  
       41.57  1:24.67                                                      
  8 Weaver, Davis        9 WBY                  1:29.58    1:25.70         11  
       39.71  1:25.70                                                      
  9 Vale, Ben            9 Stingrays            1:20.00    1:28.21          9  
       40.67  1:28.21                                                      
 10 Wychock, Josh        9 WBY                       NT    1:28.95          7  
       41.23  1:28.95                                                      
 11 Colo, Quentin C     10 Stingrays            1:27.41    1:35.20          6  
 
Event 52  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   55.26        1993 Steph Williams, UNAT                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Lena          13 Pocono Piranhas-MA     59.60    1:01.43         20  
       29.53  1:01.43                                                      
  2 Wszolek, Alyxandri  13 Columbia               59.59    1:01.77         17  
       29.77  1:01.77                                                      
  3 Campo, Rebekah A    13 Stingrays              59.44    1:01.87         16  
       29.73  1:01.87                                                      
  4 Grego, Shaina       13 Hazleton             1:03.73    1:04.05         15  
       30.41  1:04.05                                                      
  5 Gatto, Nina J       13 Stingrays            1:22.00    1:18.36         14  
       36.22  1:18.36                                                      
  6 Walton, Meeghan     13 HAN                       NT    1:20.16         13  
       36.58  1:20.16                                                      
 
Event 53  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   54.36        1991 J. Rummel, HESY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Colin G       13 Pocono Piranhas-MA   1:02.04    1:03.20         20  
       30.49  1:03.20                                                      
  2 Cullen, Matthew     13 Hazleton             1:04.23    1:03.58         17  
       30.89  1:03.58                                                      
  3 Spinosa, Joe J      13 Stingrays            1:07.84    1:05.37         16  
       31.37  1:05.37                                                      
  4 Rodriguez Jr, Carl  13 Pocono Piranhas-MA   1:05.65    1:05.82         15  
       32.31  1:05.82                                                      
 
Event 54  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   55.23        1997 Liz Byron, CYC                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grzech, Breanna     16 WBY                    58.00      59.51         20  
       28.28    59.51                                                      
  2 Clements, Elizabet  16 Stingrays              58.51      59.98         17  
       28.76    59.98                                                      
  3 Paterson, Katie M   16 Stingrays            1:01.91    1:02.02         16  
       29.24  1:02.02                                                      
  4 Sirkot, Amanda      18 Hazleton             1:00.37    1:02.52         15  
       29.51  1:02.52                                                      
 
Event 55  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   50.81        1991 J. Bramblett, BAC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merli, Tim A        17 Stingrays              51.10      51.57         20  
       24.50    51.57                                                      
  2 Grzech, Adam        17 WBY                    52.44      54.84         17  
       25.68    54.84                                                      
  3 Gould, Robert H     36 Hazleton               55.25      55.87         16  
       26.23    55.87                                                      
 
Event 56  Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   27.28  12/30/2006 Jenna Madden, CC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Emma R        6 Stingrays              25.03      24.69         20  
  2 Sanko, Haley         6 Hazleton               25.83      25.78         17  
  3 Patel, Jenna         6 Stingrays              32.08      26.36         16  
  4 McCall, Corinne      5 Stingrays              33.02      31.83         15  
  5 Koschoff-Rapkin, S   6 Bay-MA                 38.28      32.08         14  
  6 Delaney, Julia J     5 Pocono Piranhas-MA     30.97      32.61         13  
  7 Yannes, Maggie       6 Hazleton               33.06      34.17         12  
  8 Mallams, Kylie       6 Hazleton               32.72      35.38         10  
  8 Kline, Jessica       6 WBY                    38.02      35.38         10  
 10 Cunfer, Megan        6 Bay-MA                 33.09      35.95          7  
 11 Weiss, Brooke        5 WBY                    38.15      38.65          6  
 12 Weiss, Madison       6 WBY                    32.50      39.14          5  
 13 Gould, Molly I       4 Hazleton               35.67      40.71          4  
 14 Kline, Dominique     5 WBY                    56.90      43.39          3  
 15 Treon, Tiana         5 Hazleton               41.20      59.03          2  
 16 Koschoff-Rapkin, V   5 Bay-MA                 45.76    1:00.85          1  
 
Event 57  Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   25.80  12/30/2006 Grant Gronka, CC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berlitz, Danny       6 Hazleton               21.73      24.25         20  
  2 Puskovitch, Ivan M   6 Stingrays              27.18      25.33         17  
  3 O'Brien, Morgan      6 EASTY                  28.78      29.53         16  
  4 Heintzelman, Cole    6 Columbia               41.00      30.72         14.5
  4 Truslowe, Jordan     6 Bay-MA                 29.25      30.72         14.5
  6 Morris, Chase        5 Bay-MA                 37.56      36.36         13  
  7 Koschoff-Rapkin, A   6 Bay-MA                 52.41      41.04         12  
  8 Naturale, Rory B     5 Pocono Piranhas-MA     53.48      55.51         11  
  9 Berlitz, Derek       5 Hazleton             1:00.61    1:00.29          9  
 
Event 58  Girls 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   17.88        1995 Chris Martinez, West                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Caylah     8 Hazleton               19.83      19.53         20  
  2 Cunfer, Lauren       8 Bay-MA                 22.65      20.38         17  
  3 Madden, Jenna        7 Columbia               22.00      21.71         16  
  4 Neville, Madie N     8 Stingrays              23.65      21.99         15  
  5 Parrish, Nadine J    8 Pocono Piranhas-MA     21.80      22.60         14  
  6 Burns, Kailey A      8 Pocono Piranhas-MA     22.36      22.67         13  
  7 Kline, Caitlyn       7 WBY                    24.41      23.37         12  
  8 Brown, Colleen G     7 Stingrays              24.59      24.35         11  
  9 Hall, Madeline       8 EASTY                  27.78      25.17          9  
 10 Cruz, Alora C        8 Pocono Piranhas-MA     23.23      25.19          7  
 11 Schaefer, Lisa       7 LANC                   31.17      28.95          6  
 12 Newton, Emily E      8 Stingrays              26.10      29.56          5  
 13 Patel, Jasmin S      8 Stingrays              23.94      29.69          4  
 14 Carter, Erica        8 Hazleton               33.86      31.71          3  
 15 Colo, Gabriella M    8 Stingrays              26.00      33.16          2  
 16 Grozio, Olivia       7 WBY                    34.56      33.76          1  
 
Event 59  Boys 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   16.71        1991 M. Haladay, BAY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F      8 Pocono Piranhas-MA     19.70      19.37         20  
  2 Schaefer, Justin     8 LANC                   21.78      20.57         17  
  3 Kurzinsky, Nichola   8 Hazleton               20.63      21.69         16  
  4 Gronka, Grant        7 Columbia               22.14      22.16         15  
  5 Hock, Cole           7 Columbia               24.80      22.57         14  
  6 Heintzelman, Cort    8 Columbia               24.77      23.55         13  
  7 McDonough, Chris M   8 Stingrays              24.31      23.66         12  
  8 McCall, Conor P      8 Stingrays              23.13      24.77         11  
  9 Schaefer, Alex B     8 Stingrays              23.70      24.81          9  
 10 Naturale, Liam B     7 Pocono Piranhas-MA     27.01      25.33          7  
 11 Crawford, Reggie     7 Hazleton               23.52      27.53          6  
 -- McCall, Donovan      7 WBY                    32.96         DQ        
 -- Pfaeffle, Thomas M   8 Stingrays                 NT         DQ        
 
Event 60  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   34.81        1992 Megan Daney, WBY                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sanko, Shelby       10 Hazleton               37.24      36.57         20  
  2 Madden, Katie       10 Columbia               38.00      38.19         17  
  3 Kurzinsky, Katie M   9 Hazleton               36.68      38.60         16  
  4 Price, Sydney        9 Columbia               40.01      38.86         15  
  5 Gronka, Sydney      10 Columbia               39.36      40.64         14  
  6 Hine, Lauren        10 EASTY                  42.93      41.02         13  
  7 Bessoir, Abby L      9 Stingrays              41.28      41.42         12  
  8 Cabral, Emily J     10 Pocono Piranhas-MA     39.25      41.72         11  
  9 Gendelman, Irene     9 Pocono Piranhas-MA     40.31      42.09          9  
 10 Konz, Kimmie T      10 Pocono Piranhas-MA     42.48      42.37          7  
 11 Campo, Audrey E      9 Stingrays              44.53      43.63          6  
 12 Koschoff-Rapkin, K  10 Bay-MA                 45.81      46.46          5  
 13 Dwyer, Meaghan      10 Pocono Piranhas-MA     50.45      48.23          4  
 14 Leighton, Jaclyn     9 WBY                    56.59      50.60          3  
 15 Lalli, Madison G    10 Stingrays              49.09      51.29          2  
 16 Yocum, Lauren        9 Bay-MA                 50.00      51.79          1  
 17 Kandel, Sarah E     10 Stingrays              52.76      56.17        
 18 Hinkle, Devon        9 Hazleton             1:05.50    1:11.67        
 -- Dempsey, Clare       9 Stingrays                 NT         DQ        
 
Event 61  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   35.59        1995 Chad Rummel, West                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orlowski, Colin     10 Pocono Piranhas-MA     41.95      40.77         20  
  2 Hock, Crue          10 Columbia               44.48      41.70         17  
  3 LaCroix, Tyler       9 Columbia               42.06      43.64         16  
  4 Farrell, Colin       9 Columbia                  NT      43.94         15  
  5 Velez, Samuel       10 Pocono Piranhas-MA     47.67      45.95         14  
  6 Southward, Mike     10 LANC                   51.30      46.04         13  
  7 Vale, Ben            9 Stingrays              50.00      46.64         12  
  8 Wychock, Josh        9 WBY                    43.59      46.84         11  
  9 Weaver, Davis        9 WBY                       NT      47.73          9  
 10 Colo, Quentin C     10 Stingrays              46.50      49.17          7  
 11 Kauffman, Kael      10 Bay-MA                 49.36      51.28          6  
 12 Gromelski, Charlie   9 Stingrays            1:04.48    1:00.85          5  
 -- Sirkot, Jacob        9 Hazleton               42.23         DQ        
 
Event 62  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   32.06        2001 Katlin O'Hara, WBY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Megan T      11 Stingrays              32.60      32.69         20  
  2 Dempsey, Abby       12 Stingrays              34.00      33.38         17  
  3 Chyko, Kelsey       12 Columbia               33.15      33.96         16  
  4 Campo, Sarah A      12 Stingrays              35.82      35.47         15  
  5 Franchak, Kasey     11 Stingrays              35.00      36.73         14  
  6 Yannes, Rebecca     11 Hazleton               38.26      38.08         13  
  7 Burns, Alex K       11 Pocono Piranhas-MA     39.27      38.86         12  
  8 Gromelski, Annie    11 Stingrays              37.09      39.04         11  
  9 Heintzelman, Madis  11 Columbia               40.01      39.17          9  
 10 Grego, Felicia      11 Hazleton               39.06      39.88          7  
 11 Chastain, Alyssa    12 LANC                   40.44      40.49          6  
 12 Merrill, Alexa      12 Stingrays              41.99      40.89          5  
 13 Palaski, Abigail E  12 Pocono Piranhas-MA     43.51      42.37          4  
 14 Raciborski, Alyssa  11 Stingrays              46.53      44.78          3  
 15 Applegate, Katie M  12 Stingrays              48.10      49.68          2  
 16 Darrow, Paige       11 Hazleton               54.59      57.12          1  
 17 McPherson, Sabrina  12 Hazleton               56.81    1:00.09        
 
Event 63  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   31.45        1999 Joshua D. Maichin, POC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grzech, Joe         11 WBY                    33.94      34.00         20  
  2 Krum, Hunter        11 Columbia               35.24      34.92         17  
  3 Valkusky, Troy      12 WBY                    34.48      35.15         16  
  4 Gendelman, Benjami  11 Pocono Piranhas-MA     35.66      35.49         15  
  5 Stofka, CJ          12 Hazleton               36.34      36.23         14  
  6 Kraycer, Paul M     12 Stingrays              35.70      36.31         13  
  7 Grzech, Joshua      11 WBY                    37.30      36.97         12  
  8 Farrell, Ryan       12 Columbia                  NT      37.53         11  
  9 Conaboy, Joshua D   12 Stingrays              36.36      37.65          9  
 10 Muzzi, Kris         11 Stingrays              39.87      39.83          7  
 11 Sirkot, Alex        12 Hazleton               42.25      40.22          6  
 12 Levandoski, Andrew  11 WBY                    41.80      41.68          5  
 13 Iwanski, Joseph     12 Columbia                  NT      42.06          4  
 14 Conaboy, Zachary    11 Stingrays              46.50      44.80          3  
 15 Hewlett, Thomas     12 Stingrays                 NT      45.11          2  
 16 Vale, Sam           11 Stingrays              49.00      48.33          1  
 17 Applegate, Michael  11 Stingrays              58.01      54.44        
 18 Walton, Teddy J     11 Pocono Piranhas-MA   1:00.67    1:03.69        
 
Event 64  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   1:01.19        1993 Steph Williams, UNAT                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wszolek, Alyxandri  13 Columbia             1:08.92    1:11.26         20  
       33.86  1:11.26                                                      
  2 Grego, Shaina       13 Hazleton             1:11.70    1:13.59         17  
       35.14  1:13.59                                                      
  3 Yang, Lena          13 Pocono Piranhas-MA   1:14.12    1:15.04         16  
       36.29  1:15.04                                                      
  4 Walton, Meeghan     13 HAN                       NT    1:30.17         15  
       41.70  1:30.17                                                      
 
Event 65  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   1:01.68        1993 Sean McDaniels, LEBY                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cullen, Matthew     13 Hazleton             1:19.03    1:15.43         20  
       37.20  1:15.43                                                      
  2 Rodriguez Jr, Carl  13 Pocono Piranhas-MA   1:17.19    1:19.52         17  
       38.03  1:19.52                                                      
 
Event 66  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   1:04.96        1993 Citially Zuniga, AYTS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grzech, Breanna     16 WBY                  1:04.06    1:06.51         20  
       32.71  1:06.51                                                      
  2 Mallams, Emilee M   15 Hazleton             1:10.72    1:09.03         17  
       32.78  1:09.03                                                      
  3 Flaherty, Ashley L  16 Stingrays            1:09.00    1:11.39         16  
       34.25  1:11.39                                                      
  4 Sirkot, Amanda      18 Hazleton             1:10.66    1:13.01         15  
       35.41  1:13.01                                                      
  5 Paterson, Katie M   16 Stingrays            1:29.31    1:16.41         14  
       36.77  1:16.41                                                      
 
Event 67  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Event Record:   55.40        1995 Bill Roehl, GSY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grzech, Adam        17 WBY                    57.76    1:00.13         20  
  2 Merli, Tim A        17 Stingrays              59.03    1:01.51         17  
       29.21  1:01.51                                                      
 
Event 68  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   34.03  12/30/2006 Jenna Madden, CC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patel, Jenna         6 Stingrays              41.64      28.57         20  
  2 Boyle, Emma R        6 Stingrays              30.93      28.58         17  
  3 Sanko, Haley         6 Hazleton               30.45      28.84         16  
  4 Delaney, Julia J     5 Pocono Piranhas-MA     35.41      35.44         15  
  5 Gould, Molly I       4 Hazleton             1:12.69      41.15         14  
  6 Koschoff-Rapkin, S   6 Bay-MA               1:04.21      43.36         13  
  7 Yannes, Maggie       6 Hazleton               52.45      45.13         12  
  8 Kline, Jessica       6 WBY                    58.00    1:00.33         11  
  9 Treon, Tiana         5 Hazleton                  NT    1:12.76          9  
 
Event 69  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   26.97  12/30/2006 Grant Gronka, CC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puskovitch, Ivan M   6 Stingrays              27.90      25.86         20  
  2 Berlitz, Danny       6 Hazleton               26.16      26.13         17  
  3 O'Brien, Morgan      6 EASTY                  30.94      29.57         16  
  4 Cerbone, William Z   5 Pocono Piranhas-MA        NT      36.07         15  
  5 Heintzelman, Cole    6 Columbia               42.16      45.27         14  
  6 Morris, Chase        5 Bay-MA                    NT      47.13         13  
  7 Koschoff-Rapkin, A   6 Bay-MA                    NT      48.97         12  
 
Event 70  Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   20.22        1991 J. Perruquet, BAY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Alora C        8 Pocono Piranhas-MA     21.13      23.98         20  
  2 Patel, Jasmin S      8 Stingrays              30.65      25.10         17  
  3 Cunfer, Lauren       8 Bay-MA                 27.05      25.54         16  
  4 Madden, Jenna        7 Columbia               25.00      25.80         15  
  5 Neville, Madie N     8 Stingrays              26.16      27.21         14  
  6 Parrish, Nadine J    8 Pocono Piranhas-MA     27.03      27.42         13  
  7 Lalli, Marina D      8 Stingrays              27.74      27.45         12  
  8 Newton, Emily E      8 Stingrays              27.10      27.92         11  
  9 Kline, Caitlyn       7 WBY                    29.59      28.32          9  
 10 Colo, Gabriella M    8 Stingrays              34.50      28.80          7  
 11 Hall, Madeline       8 EASTY                  32.26      30.60          6  
 12 Schaefer, Lisa       7 LANC                   32.78      33.15          5  
 -- Grozio, Olivia       7 WBY                       NT         DQ        
 -- Crawford, Caylah     8 Hazleton               25.28         DQ        
 
Event 71  Boys 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   20.74        2001 Dylan Chesler, HAZY                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F      8 Pocono Piranhas-MA     20.84      20.51         20  
  2 Gronka, Grant        7 Columbia               22.11      22.27         17  
  3 Schaefer, Justin     8 LANC                   21.81      23.11         16  
  4 Cullen, Keith        8 Hazleton               23.88      23.16         15  
  5 Crawford, Reggie     7 Hazleton               29.56      29.27         14  
  6 Naturale, Liam B     7 Pocono Piranhas-MA     30.54      33.55         13  
 -- Heintzelman, Cort    8 Columbia               25.67         DQ        
 -- Kauffman, Rhys       7 Bay-MA                    NT         DQ        
 -- Pfaeffle, Thomas M   8 Stingrays                 NT         DQ        
 -- Schaefer, Alex B     8 Stingrays              33.50         DQ        
 
Event 72  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   40.56        1991 A. Haladay, BAY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    10 Pocono Piranhas-MA     39.53      40.40         20  
  2 Madden, Katie       10 Columbia               45.00      45.10         17  
  3 Sebastianelli, Cla  10 Stingrays              46.27      45.17         16  
  4 Kurzinsky, Katie M   9 Hazleton               42.60      45.28         15  
  5 Gronka, Sydney      10 Columbia               45.32      45.95         14  
  6 Campo, Audrey E      9 Stingrays              46.51      46.33         13  
  7 Treadway, Moriah    10 Bay-MA                 47.10      46.40         12  
  8 Gendelman, Irene     9 Pocono Piranhas-MA     49.47      48.45         11  
  9 Bessoir, Abby L      9 Stingrays                 NT      48.53          9  
 10 Dwyer, Meaghan      10 Pocono Piranhas-MA     59.98      49.87          7  
 11 Konz, Kimmie T      10 Pocono Piranhas-MA     48.76      50.08          6  
 12 Koschoff-Rapkin, K  10 Bay-MA                 47.66      50.10          5  
 13 Cerbone, Mary S      9 Pocono Piranhas-MA        NT      50.91          4  
 14 Kandel, Sarah E     10 Stingrays              52.20      52.34          3  
 15 Dempsey, Clare       9 Stingrays                 NT      52.81          2  
 16 Wasilchak, Natalie   9 Stingrays              52.00      53.88          1  
 17 Leighton, Jaclyn     9 WBY                  1:09.51      55.30        
 18 Lalli, Madison G    10 Stingrays              59.73      55.66        
 19 Yocum, Lauren        9 Bay-MA               1:05.29    1:00.90        
 20 Kline, Victoria      9 WBY                  1:06.87    1:04.86        
 -- Carey, Devon C       9 Stingrays            1:00.66         DQ        
 
Event 73  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   38.47        1991 Greg Remaly, BAY                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wychock, Josh        9 WBY                    42.15      42.53         20  
  2 Hock, Crue          10 Columbia               42.58      42.99         17  
  3 Chastain, Conor     10 LANC                   50.09      47.20         16  
  4 LaCroix, Tyler       9 Columbia               46.70      47.27         15  
  5 Naturale, Colin B    9 Pocono Piranhas-MA     48.15      48.22         14  
  6 Weaver, Davis        9 WBY                    50.67      49.14         13  
  7 Sirkot, Jacob        9 Hazleton               52.18      52.04         12  
  8 Colo, Quentin C     10 Stingrays              52.00      54.66         11  
  9 Kauffman, Kael      10 Bay-MA                 59.98      57.07          9  
 10 Gromelski, Charlie   9 Stingrays            1:01.54    1:00.85          7  
 -- Farrell, Colin       9 Columbia                  NT         DQ        
 
Event 74  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   36.07        2001 Katlin O'Hara, WBY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parrish, Janay E    12 Pocono Piranhas-MA     38.86      38.84         20  
  2 Merli, Lauren       11 Stingrays              40.77      40.62         17  
  3 Grego, Felicia      11 Hazleton               43.70      43.45         16  
  4 Franchak, Kasey     11 Stingrays              43.00      43.62         15  
  5 Heintzelman, Madis  11 Columbia               42.96      43.91         14  
  6 Neville, Kate       11 Stingrays              44.24      44.68         13  
  7 Applegate, Katie M  12 Stingrays                 NT      45.49         12  
  8 Kandel, Rachael M   11 Stingrays              46.68      45.77         11  
  9 Yannes, Rebecca     11 Hazleton               40.71      45.86          9  
 10 Palaski, Abigail E  12 Pocono Piranhas-MA     49.97      48.65          7  
 11 Darrow, Paige       11 Hazleton                  NT      55.39          6  
 12 McPherson, Sabrina  12 Hazleton               59.58    1:01.09          5  
 
Event 75  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   33.84        1991 Doug Cornish, HESY                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sirkot, Alex        12 Hazleton               42.55      41.86         20  
  2 Hall, John          12 EASTY                  42.13      42.02         17  
  3 Valkusky, Troy      12 WBY                    42.09      42.19         16  
  4 Grzech, Joe         11 WBY                    42.09      42.51         15  
  5 Patel, Dillan       12 Stingrays              43.15      42.72         14  
  6 Iwanski, Joseph     12 Columbia                  NT      45.14         13  
  7 Farrell, Ryan       12 Columbia                  NT      45.57         12  
  8 Levandoski, Andrew  11 WBY                    49.09      49.91         11  
  9 Gowat, Eric         12 Stingrays                 NT      50.84          9  
 10 Applegate, Michael  11 Stingrays                 NT    1:03.60          7  
 11 Walton, Teddy J     11 Pocono Piranhas-MA        NT    1:23.43          6  
 
Event 76  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   1:09.99        1991 C. Keiber                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Lena          13 Pocono Piranhas-MA   1:21.16    1:22.82         20  
       38.55  1:22.82                                                      
  2 Campo, Rebekah A    13 Stingrays                 NT    1:24.78         17  
       39.88  1:24.78                                                      
  3 Gromelski, Emma     13 Stingrays            1:33.51    1:33.75         16  
       43.24  1:33.75                                                      
  4 Gatto, Nina J       13 Stingrays            1:39.00    1:40.75         15  
       46.42  1:40.75                                                      
  5 Walton, Meeghan     13 HAN                       NT    1:47.59         14  
       48.25  1:47.59                                                      
 
Event 77  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   1:06.75        1998 Jason O'Koren, GSY                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spinosa, Joe J      13 Stingrays                 NT    1:21.55         20  
       37.98  1:21.55                                                      
  2 Cruz, Colin G       13 Pocono Piranhas-MA   1:21.34    1:23.36         17  
       38.30  1:23.36                                                      
  3 Rodriguez Jr, Carl  13 Pocono Piranhas-MA   1:34.27    1:31.80         16  
       40.37  1:31.80                                                      
  4 Houshultz, Spencer  13 Stingrays            1:45.00    1:43.14         15  
       45.79  1:43.14                                                      
 
Event 78  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   1:15.80        1998 Sara Gallo, GSY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gavlick, Kathryn T  16 Stingrays            1:15.00    1:16.75         20  
       35.51  1:16.75                                                      
  2 Sirkot, Amanda      18 Hazleton             1:18.00    1:20.28         17  
       37.33  1:20.28                                                      
 
Event 79  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Event Record:   1:04.24        1998 Jim Armbruster, GSY                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colarusso, Jeff R   18 Stingrays            1:12.15    1:09.51         20  
  2 Paladino, Matt      18 Stingrays            2:59.89    2:33.99         17  
 
Event 80  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Event Record:   1:19.39  12/30/2006 , GSY                                      
                         M. Neville, A. Bessoir, A. Campo, N. Wasilchak    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Central Columbia  'A'                            NT    1:16.13         40  
     1) Heintzelman, Cort M8            2) Madden, Jenna W7               
     3) Hock, Cole M7                   4) Gronka, Grant M7               
       38.80  1:16.13                                                      
  2 Hazleton YMCA and Ywca  'A'                 1:16.50    1:18.85         34  
     1) Kurzinsky, Nicholas M8          2) Berlitz, Danny M6              
     3) Crawford, Caylah W8             4) Sanko, Haley W6                
       37.33  1:18.85                                                      
  3 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:25.00    1:21.59         32  
     1) Neville, Madie N W8             2) Brown, Colleen G W7            
     3) Newton, Emily E W8              4) Patel, Jasmin S W8             
       41.27  1:21.59                                                      
  4 Greater Scranton YMCA  'C'                  1:23.00    1:22.07         30  
     1) Pfaeffle, Thomas M M8           2) McDonough, Chris M M8          
     3) Puskovitch, Ivan M M6           4) Schaefer, Alex B M8            
       41.57  1:22.07                                                      
  5 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:13.41    1:27.75         28  
     1) Cruz, Alora C W8                2) Naturale, Liam B M7            
     3) Burns, Kailey A W8              4) Wolbert, Zack F M8             
  6 Greater Scranton YMCA  'B'                  1:35.00    1:42.70         26  
     1) McCall, Corinne W5              2) Boyle, Emma R W6               
     3) Colo, Gabriella M W8            4) Patel, Jenna W6                
       56.51  1:42.70                                                      
  7 Hazleton YMCA and Ywca  'B'                 1:34.23    1:48.61         24  
     1) Cullen, Keith M8                2) Crawford, Reggie M7            
     3) Mallams, Kylie W6               4) Yannes, Maggie W6              
       43.14  1:48.61                                                      
  8 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                     NT    1:56.06         22  
     1) Cunfer, Lauren W8               2) Kauffman, Rhys M7              
     3) Smith, Kolten M7                4) Cunfer, Megan W6               
       57.73  1:56.06                                                      
  9 Bloomsburg Area YMCA-MA  'B'                     NT    3:06.22         18  
     1) Morris, Chase M5                2) Koschoff-Rapkin, Aaron M6      
     3) Koschoff-Rapkin, Victoria W5    4) Truslowe, Jordan M6            
     1:46.47  3:06.22                                                      
 10 Hazleton YMCA and Ywca  'C'                      NT    4:06.18         14  
     1) Gould, Molly I W4               2) Carter, Erica W8               
     3) Berlitz, Derek M5               4)                                
     1:18.60  4:06.18                                                      
 
Event 81  Mixed 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Event Record:   2:16.47  12/30/2006 , WBY                                      
                         J. Grzech, J. Grzech, R. Finnegan, S. Belles      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:19.94    2:18.39         40  
     1) Naturale, Colin B M9            2) Cabral, Emily J W10            
     3) Palaski, Margaux R W10          4) Wolbert, Emily C W10           
       37.09  1:12.20  1:47.24  2:18.39                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:22.00    2:19.45         34  
     1) Campo, Audrey E W9              2) Sebastianelli, Clare M W10     
     3) Bessoir, Abby L W9              4) Wetter, James D M10            
       34.86  1:09.92  1:25.87  2:19.45                                    
  3 Central Columbia  'A'                            NT    2:27.80         32  
     1) Gronka, Sydney W10              2) Hock, Crue M10                 
     3) Farrell, Colin M9               4) Madden, Katie W10              
       35.57  1:18.05  1:57.30  2:27.80                                    
  4 Pocono Family YMCA-MA  'B'                  2:28.56    2:31.88         30  
     1) Dwyer, Meaghan W10              2) Gendelman, Irene W9            
     3) Konz, Kimmie T W10              4) Velez, Samuel M10              
       41.14  1:17.14  1:55.26  2:31.88                                    
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                     NT    2:44.68         28  
     1) Yocum, Lauren W9                2) Treadway, Moriah W10           
     3) Kauffman, Kael M10              4) Koschoff-Rapkin, Katherine W10 
       39.84  1:27.72  2:11.91  2:44.68                                    
  6 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:41.00    2:46.11         26  
     1) Lalli, Madison G W10            2) Dempsey, Clare W9              
     3) Colo, Quentin C M10             4) Vale, Ben M9                   
       45.33  1:26.86  2:04.40  2:46.11                                    
 
Event 82  Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Event Record:   2:07.08  12/30/2006 , GSY                                      
                         A. Dempsey, E. Gromelski, R. Campo, S. Campo      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:58.00    2:00.39         40  
     1) Dempsey, Abby W12               2) McDonough, Matt J M12          
     3) Conaboy, Joshua D M12           4) Carey, Megan T W11             
       30.77  1:01.95  1:31.89  2:00.39                                    
  2 Central Columbia  'A'                            NT    2:04.36         34  
     1) Chyko, Kelsey W12               2) Farrell, Ryan M12              
     3) Heintzelman, Madison W11        4) Krum, Hunter M11               
       31.96  1:05.27  1:34.87  2:04.36                                    
  3 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:02.00    2:07.47         32  
     1) Franchak, Kasey W11             2) Kraycer, Paul M M12            
     3) Campo, Sarah A W12              4) Neville, Kate W11              
       31.85  1:02.65  1:36.93  2:07.47                                    
  4 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  2:15.73    2:14.31         30  
     1) Burns, Alex K W11               2) Palaski, Abigail E W12         
     3) Parrish, Janay E W12            4) Gendelman, Benjamin J M11      
       30.59  1:08.03  1:43.67  2:14.31                                    
  5 Greater Scranton YMCA  'C'                  2:20.00    2:36.33         28  
     1) Raciborski, Alyssa M W11        2) Kandel, Rachael M W11          
     3) Vale, Sam M11                   4) Conaboy, Zachary M11           
       36.17  1:19.28  1:55.16  2:36.33                                    
  6 Hazleton YMCA and Ywca  'A'                 1:50.92    2:43.59         26  
     1) Yannes, Rebecca W11             2) Sirkot, Alex M12               
     3) Darrow, Paige W11               4) McPherson, Sabrina W12         
       33.97  1:14.97  2:07.57  2:43.59                                    
  7 Greater Scranton YMCA  'D'                  2:35.00    2:49.26         24  
     1) Gowat, Eric M12                 2) Hewlett, Thomas M12            
     3) Applegate, Michael M11          4) FrattaliI, Nina M W12          
       39.93  1:17.90  2:09.65  2:49.26                                    
 
Event 83  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                  1:53.42    2:07.46         40  
     1) Cerbone, Mary S W9              2) Cruz, Colin G M13              
     3) Rodriguez Jr, Carlos A M13      4) Yang, Lena W13                 
       41.16  1:10.40  1:39.59  2:07.46                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:12.00    2:13.54         34  
     1) Houshultz, Spencer M13          2) Gatto, Nina J W13              
     3) Spinosa, Joe J M13              4) Campo, Rebekah A W13           
       38.05  1:14.15  1:45.50  2:13.54                                    
 
Event 84  Mixed 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:42.00    1:37.76         40  
     1) Merli, Tim A M17                2) Esolen, Matt M19               
     3) Colarusso, Jeff R M18           4) Kitchen, Branden A M16         
  2 Greater Scranton YMCA  'B'                  1:52.00    1:55.24         34  
     1) Flaherty, Ashley L W16          2) Gavlick, Kathryn T W16         
     3) Clements, Elizabeth A W16       4) Paterson, Katie M W16          
 
Event 85  Mixed 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Event Record:   5:15.78  12/30/2006 Kenneth Kleso, DV                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gould, Robert H     36 Hazleton             5:40.15    5:44.09         20  
       29.44  1:03.82  1:39.53  2:15.40  2:51.54  3:27.62  4:03.39  4:37.64
     5:11.46  5:44.09                                                      
  2 Krum, Hunter        11 Columbia             6:00.23    5:59.04         17  
       32.30  1:08.23  1:45.01  2:21.88  2:58.92  3:35.68  4:12.38  4:48.05
     5:24.25  5:59.04                                                      
  3 Grego, Shaina       13 Hazleton                  NT    6:18.24         16  
       31.60  1:08.52  1:46.89  2:25.94  3:04.75  3:43.57  4:23.03  5:02.78
     5:41.75  6:18.24                                                      
  4 Mallams, Emilee M   15 Hazleton                  NT    6:18.83         15  
       31.41  1:07.72  1:46.22  2:25.15  3:04.29  3:43.33  4:22.71  5:02.35
     5:41.62  6:18.83                                                      
  5 Cullen, Matthew     13 Hazleton             7:19.36    6:33.22         14  
       32.88  1:11.02  1:49.93  2:31.20  3:11.86  3:53.15  4:34.63  5:16.68
     5:56.32  6:33.22                                                      
 -- Merli, Tim A        17 Stingrays                 NT   X5:42.08        
       31.64  1:06.31  1:42.00  2:18.77  2:53.63  3:28.90  4:03.06  4:37.09
     5:10.90  5:42.08                                                      
 
                    Combined Team Scores - Through Event 85                    
 
  1. Pocono Family YMCA                 1829   2. Hazleton YMCA and Ywca             1614
  3. Central Columbia                 1285.5   4. Wilkes-Barre YMCA Dolphins          675
  5. Bloomsburg Area YMCA              503.5   6. Lancaster YMCA                      296
  7. The Family YMCA of Easton           200   8. Hanover Area Aquahawks               59
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 85                    
 
  1. Hazleton YMCA and Ywca              864   2. Pocono Family YMCA                780.5
  3. Central Columbia                    478   4. Wilkes-Barre YMCA Dolphins        260.5
  5. Bloomsburg Area YMCA                210   6. Lancaster YMCA                       82
  7. The Family YMCA of Easton            74   8. Hanover Area Aquahawks               59
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 85                     
 
  1. Pocono Family YMCA                696.5   2. Central Columbia                  599.5
  3. Hazleton YMCA and Ywca              538   4. Wilkes-Barre YMCA Dolphins        414.5
  5. Lancaster YMCA                      214   6. Bloomsburg Area YMCA              197.5
  7. The Family YMCA of Easton           126