PFY News & Announcements

Swim Team News

PRACTICE SCHEDULE
Go to our Team Calendar
for changes and updates

(Click Here)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Swim Team News

Spring Swim Team
(Registration Form)
New Swimmer Try Out!
By Appointment Only
(Try-Out For Free)
(Register Online)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Swim Team News

Take Your Mark Spring #1
(Registration Form)
New Swimmer Try Out!
By Appointment Only
(Try-Out For Free)
(Register Online)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Swim Team News

Team Apparel
Team Shirts, Sweats,
(Order Online)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Swim Team News

2016 PFY College Signing
CONGRATULATIONS
Mary Cerbone
(West Point)
Tyler Dalton
(Manhattan College)
TJ Dalton
(Arcadia University)
Kelsey Eastman
(Wagner College)
Colin Naturale
(Arcadia University)
Emily Wolbert
(La Salle University)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Swim Team News

NEW PARENTS INFO &
ONLINE ORENTATION

(CLICK HERE)
(Pay Meet Fees)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
FOR MORE NEWS >>
Follow Us on Twitter
Share |
 
Increase your website traffic with Attracta.com  
 
Swim Team News
 

PFY Championship Meet Team Members

(Back to Trophy Room)

2013 - 2014 PA East District Team
(Must Sign and Turn in Commitment Letter)

10 & Under Girls
Kate Briegel (10) 50 Free, 50 Back, 100 Free, 50 Fly
Isabelle Chen (9) 50 Fly
Ryleigh Collins (8) 50 Free
Victoria Fenn (9) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 50 Fly, 100 IM
Madison Gillan (8) 50 Back
Sierra Gillan (10) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 50 Fly, 100 IM
Cara McCall (9) 50 Free, 50 Back, 100 Free
Miranda Murry (10) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 50 Fly, 100 IM
Dana Persaud (9) 50 Breast
Kaya Quinones (10) 50 Breast, 100 Breast, 50 Fly
Markayleh Williams (10) 50 Free

10 & Under Boys
Nathaniel Gonzalez (9) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 50 Fly, 100 IM
Jaiden Henry (10) 50 Free
Robert Holderith (9) 50 Free, 50 Back, 100 Free, 100 Back, 50 Fly, 100 IM
Christopher Muscarello (10) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 50 Fly, 100 IM
Justin Oliver (10) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Fly, 100 Free, 50 Fly, 100 IM
Mark Williams (10) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 50 Fly, 100 IM

11-12 Girls
Julia Delaney (11) 200 Free, 50 Back
Lauren Fenn (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 100 Back, 50 Fly, 200 IM
Morgan Flynn (12) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Back, 100 Breast, 50 Fly
Dalana Guy (11) 50 Free, 50 Breast
Paige Jackett (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 50 Fly, 200IM
Corinne McCall (11) 50 Back
Sasha Persaud (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 100 Free
Mackenzie Piacenti (12) 50 Free
Sydney Smith (12) 50 Back
Clara Soller (11) 50 Back
Nevaeh Williams (11) 50 Back
Emma Withey (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 100 Free, 100 Back, 50 Fly

11-12 Boys
Crew Bunn (11) 50 Back, 100 Free, 50 Fly, 200IM
William Cerbone (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 50 Fly, 200 IM
Benjamin Gonzalez (12) 50 Breast, 200 IM
Nikko Guy (12) 200 Free, 50 Free, 50 Breast, 100 Free, 100 Breast, 50 Fly, 200 IM
Juan Hernandez (11) 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 50 Fly, 200 IM
Rory Naturale (11) 200 Free, 50 Free, 50 Breast, 100 Free, 50 Fly, 200 IM
Kevin Oliver (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Fly, 100 Free, 100 Breast, 50 Fly, 200 IM
Justin Roman (12) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 50 Fly, 200 IM
Luke Stevens (11) 200 Free, 50 Free, 50 Back, 50 Breast, 100 Free, 100 Back, 50 Fly, 200 IM

13-14 Girls
Madeline Neville (13) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 200 Fl, 100 Fr, 200 Bk, 100 Fl, 200 IM
Nadine Parrish (14) 200 Fr, 50 Fr, 100 Br, 100 Fr, 100 Fl, 200 IM
Elizabeth Franzo (13) 200 Fr Relay
Megan Totz (13) 200 Fr Relay

13-14 Boys
Conor McCall (14) 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 100 Fr, 200 IM
Liam Naturale (13) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 100 Bk, 100 Br, 200 Br, 100 Fl, 200 IM
Zack Wolbert (14) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 100 Br, 200 Fl, 100 Fr, 200 Bk, 200 Br, 100 Fl, 200 IM
Luke Dougherty (13) 200 Fr Relay

Open Girls
Emily Cabral (16) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 100 Br, 200 Fl, 100 Fr, 200 Bk, 200 Br, 100 Fl, 200 IM
Mary Cerbone (15) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Br, 200 Fl, 100 Fr, 200 Br, 100 Fl, 200 IM
Linsay Fortier (17) 50 Fr, 100Fr
Emily Joyce (17) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 200 Fl, 100 Fr, 200 Bk, 100 Fl, 200 IM
Kimberly Konz (16) 100 Br, 200Br, 200IM
Morgan Murphy (15) 100 Br, 200 Br, 200IM
Kaithryn Neville (17) 50 Fr
Baileigh Vanderhoof (17) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 100 Br, 200 Fl, 100 Fr, 200 Bk, 200 Br, 100 Fl, 200 IM
Emily Wolbert (16) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 100 Br, 200 Fl, 100 Fr, 200 Bk, 200 Br, 100 Fl, 200 IM

Open Boys
Alex Counterman (18) 50 Fr, 100 Bk, 100 Fr
Nathan Crikelair (16) 200 Fr, 100 Fr
Tyler Dalton (15) 400 IM, 500 Fr, 200 Fr, 100 Br, 200 Br, 200 IM
Kyle Gray (17) 100 Bk, 100 Fl
Colin Naturale (15) 500 Fr, 200 Fr, 100 Bk, 100 Br, 200 Br, 200 IM
Chris Nicolescu (17) 50 Fr, 100 Br, 100 Fr
Brandon Swingle (16) 50 Fr, 100 Fr, 100 Fl
Joshua Williams (16) 200 Fr, 50 Fr, 100 Bk, 100 Br, 100 Fr, 200 Bk, 200 Br, 100 Fl


2012 - 2013 YMCA National Team

Girls
Alex Burns (16) - 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 400 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Emily Cabral (15) , 100 Back, 200 Med Relay, 400 Med Relay, 200 Free Relay
Mary Cerbone (14) - 50 Free, 100 Breast, , 200 Med Relay, 400 Med Relay, 200 Free Relay
Emily Joyce (16) - 200 Free, 500 Free, 400 Free Relay
Emily Wolbert (15) - 200 Free, 500 Free, 100 Fly, 400 IM, 200 Fly,
200 Med Relay, 400 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay


2012 - 2013 PA State Team

10 & Under Boys
Crew Bunn (10) 50 Back, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Willam Cerbone (10) 50 Breast, 100 Breast, 200 Med Rleay, 200 Free Relay
Juan Hernandez (10) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Rory Naturale (10) 50 Breast, 50 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay

11-12 Girls
Lauren Fenn (11) 200 Med Relay
Morgan Flynn (11) 200 Med Relay
Paige Jackett (11) 200 Free,100 Free, 200 Med Relay
Madeline Neville (12) 100 Fly, 100 Back, 200 IM, 200 Med Relay

11-12 Boys
Patrick Bohdan (12) 100 Back, 200 Free Relay
Holden Gerner (12) 200 Free, 100 Free, 50 Fly, 200 Free Relay
Liam Naturale (12) 100 Fly, 100 Breast, 200 IM, 200 Free Relay
Justin Roman (11) 200 Free Relay

13-14 Girls
Mary Cerbone (14) 50 Free, 100 Breast, 200 Breast

13-14 Boys
Martin Bohdan (14) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Colin Naturale (14) 100 Breast, 200 Breast, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Brandon Swingle (14) 100 Free, 100 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Zack Wolbert (13) 100 Fly, 200 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay

Open Girls
Alex Burns (16) 50 Free, 100 Free, 200 IM, 200 Med Relay
Emily Cabral (15) 400 IM, 100 Back, 200 Back, 200 Med Relay
Emily Joyce (16) 500 Free, 200 Free, 200 Free Relay
Kimmie Konz, (15) 200 Free Relay
Margaux Palaski (15) 100 Fly, 200 Free Relay
Baileigh Vanderhoof (16) 100 Breast, 200 Breast, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Emily Wolbert (15) 500 Free, 200 Free, 200 Fly, 200 Med Relay


2012 - 2013 PA East District Team
(Must Sign and Turn in Commitment Letter)

10 & Under Girls
Julia Delaney (10) 50 Breast, 100 IM, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Arielle Detorres (10) 50 Free, 50 Back, 200 Free Relay
Dalana Guy (10) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Hannah Persaud (10) 50 Free, 50 Breast, 100 Free, 200 Free Relay
Kaya Quinones (10) 50 Breast, 200 Med Relay
Gabrielle Saffer (10) 50 Fly, 100 IM, 200 Free Relay
Clara Soller (10) 50 Back

10 & Under Boys
Crew Bunn (10) 50 Back, 100 Back, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Willam Cerbone (10) 50 Breast, 100 Breast, 200 Med Rleay, 200 Free Relay
Juan Hernandez (10) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Rory Naturale (10) 50 Breast, 50 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay

11-12 Girls
Lauren Fenn (11) 50 Back, 100 Back, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Morgan Flynn (11) 50 Breast, 100 Breast, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Elizabeth Franzo (12) 50 Free, 50 Back, 200 Free Relay
Paige Jackett (11) 200 Free, 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay
Madeline Neville (12) 100 Fly, 100 Back, 200 IM, 200 Med Relay
Victoria Pstragowski (12) 50 Back
Emma Withey (11) 50 Free, 200 Free Relay

11-12 Boys
Patrick Bohdan (12) 50 Free, 100 Free, 100 Back, 200 Free Relay
Luke Dougherty (12) 50 Breast, 200 IM, 200 Med Relay
Holden Gerner (12) 200 Free, 100 Free, 50 Fly, 200 Free Relay
Noah Gerner (12) 50 Free
Nikko Guy (11) 50 Breast, 200 Med Relay
Liam Naturale (12) 100 Fly, 100 Breast, 200 IM, 200 Free Relay
Justin Roman (11) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay

13-14 Girls
Mary Cerbone (14) 50 Free, 100 Breast, 200 Breast, 200 Free Relay
Livia Marga (13) 200 Free Relay
Morgan Murphy (14) 100 Breast, 200 Breast, 200 IM, 200 Free Relay
Nadine Parrish (13) 200 Free, 100 Breast, 100 Fly, 200 Free Relay

13-14 Boys
Martin Bohdan (14) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Conor Lilley (14) 50 Free, 100 Breast, 100 Free
Colin Naturale (14) 100 Breast, 200 Breast, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Karthik Ramaswamy (14) 100 Back, 100 Breast, 200 IM
Brandon Swingle (14) 100 Free, 100 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Zack Wolbert (13) 100 Fly, 200 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay

Open Girls
Alex Burns (16) 50 Free, 100 Free, 200 IM, 200 Med Relay
Emily Cabral (15) 400 IM, 100 Back, 200 Back, 200 Med Relay
Emily Joyce (16) 500 Free, 200 Free, 200 Back, 200 Free Relay
Kimmie Konz, (15) 100 Breast, 200 Breast, 200 IM, 200 Free Relay
Margaux Palaski (15) 50 Free, 100 Free, 100 Fly, 200 Free Relay
Baileigh Vanderhoof (16) 100 Breast, 200 Breast, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Keala Vanderhoof (16) 500 Free, 100 Free
Emily Wolbert (15) 500 Free, 200 Free, 200 Fly, 200 Med Relay

Open Boys
Alex Counterman (17) 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Ben Gerner (15) 200 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Kyle Gray (16) 100 Back, 100 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Sam Velez (15) 100 Free, 200 IM, 200 Med Relay, 200 Free Relay


2011 - 2012 YMCA National Team

Girls
Alex Burns (15) - 50 Free
Mary Cerbone (13) - 100 Breast
Janay Parrish (17) - 100 Breast
Emily Wolbert (14) - 500, 200 Fly
Lena Yang (17) - 50 Free, 100 Fly, 100 Free


2011 - 2012 PA East State Team

10 & Under Girls
Paige Jackett (10) - 50 Free, 100 Free, 1 Relay
Morgan Flynn (10) - 50 Back, 1 Relay
Lauren Fenn (10) - 1 Relay
Julia Delaney (9) 1 Relay

11-12 Boys
Zack Wolbert (12) - 50 Fly, 50 Breast, Relay
Holden Gerner (11) - Relay
Liam Naturale (11) - 200 IM, Relay
Jason Swartz (12) - Relay

13-14 Girls
Emily Cabral (14) - 200 IM, 100 Back, 1 Relay
Mary Cerbone (13) - 200 IM, 100 Breast, 1 Relay
Janel Llewellyn (14) - 200 IM
Stephanie Marcucci (14) - 100 Breast
Margaux Palaski (14) - 100 Fly, 1 Relay
Emily Wolbert (14) - 200 Free, 100 Fly, 1 Relay

13-14 Boys
Ben Gerner (14) - 200 Free, 100 Free, 1 Relay
Colin Orlwoski (14) - 200 Free, 200 IM, 1 Relay
Brandon Swingle (13) - 1 Relay
Sam Velez (14) - 50 Free Relay

Open Girls
Alex Burns (15) - 50 Free, 200 IM, 1 Relay
Emily Joyce (15) - 200 Free, 500 Free, 1 Relay
Lauren Mezzanotte (17) - Relay
Janay Parrish (16) - 100 Breast, 1 Relay
Baileigh Vanderhoof (15) - 100 Fly, 100 Breast, 1 Relay
Lena Yang (17) - 50 Free, 100 Free, 1 Relay
Abby Palaski (16) 1 Relay
Kaela Vanderhoof (15) 1 Relay

Open Boys
Brandon Denniston (17) - Relays
Sean Bartlett (17) 1 Relay
Kyle Gray (15), 1 Relay
Nic Denniston (15) 1 Relay


2011 - 2012 PA East District Team
(Must Sign and Turn in Commitment Letter)

10 & Under Girls
Paige Jackett (10) - 50 Free, 100 Free, 1 Relay
Morgan Flynn (10) - 50 Back, 2 Relays
Lauren Fenn (10) - 50 Back, 2 Relays
Corinne McCall (9) - 50 Back, 1 Relay
Julia Delaney (9) 2 Relays

10 & Under Boys
Justin Roman (10) - 50 Free, 2 Relays
Crew Bunn (9) - 50 Back, 2 Relays
Rory Naturale (9) - 50 Fly, 2 Relays
William Cerbone (9) - 50 Breast, 2 Relays

11-12 Girls
Madeline Neville (11) - 200 Free, 50 Fly, 200 Free Relay
Nadine Parrish (12) - 50 Fly, 50 Back, 200 Free Relay
Robbyn Loyd (12) - 200 Free Relay
Livia Marga (12) - 200 Free Relay

11-12 Boys
Zack Wolbert (12) - 50 Fly, 50 Breast, Relay
Holden Gerner (11) - 50 Back, 2 Relays
Conor McCall (12) - 50 Free, 100 Free, 1 Relay
Liam Naturale (11) - 200 IM, 2 Relays
Jason Swartz (12) - 50 Free, 2 Relays

13-14 Girls
Emily Cabral (14) - 200 IM, 100 Back, 1 Relay
Mary Cerbone (13) - 200 IM, 100 Breast, 1 Relay
Meghan Dwyer (14) - 100 Fly, 100 Back, 1 Relay
Kimmie Konz (14) - 100 Breast, 1 Relay
Janel Llewellyn (14) - 200 Free, 200 IM, 1 Relay
Stephanie Marcucci (14) - 50 Free, 100 Breast, 1 Relay
Margaux Palaski (14) - 50 Free, 100 Fly, 1 Relay
Emily Wolbert (14) - 200 Free, 100 Fly, 1 Relay

13-14 Boys
Ben Gerner (14) - 50 Free, 100 Free, 1 Relay
Colin Naturale (13) - 200 IM, 100 Breast
Colin Orlwoski (14) - 200 Free, 200 IM, 1 Relay
Brandon Swingle (13) - 50 Free, 100 Fly, 1 Relay
Sam Velez (14) - 50 Free, 100 Fly, 1 Relay

Open Girls
Alex Burns (15) - 50 Free, 200 IM, 1 Relay
Emily Joyce (15) - 200 Free, 500 Free, 1 Relay
Lauren Mezzanotte (17) - 50 Free, 100 Back, 1 Relay
Janay Parrish (16) - 100 Free, 100 Breast, 1 Relay
Baileigh Vanderhoof (15) - 100 Fly, 100 Breast, 1 Relay
Lena Yang (17) - 50 Free, 100 Free, 1 Relay
Abby Palaski (16) 1 Relay
Kaela Vanderhoof (15) 1 Relay

Open Boys
Brandon Denniston (17) - 100 Back , 2 Relays
Carlos Rodriguez (17) - 200 IM, 100 Back, 1 Relay
Alex Gallagher (17) 100 Fly, 100 Back, 1 Relay

Sean Bartlett (17) 1 Relay
Kyle Gray (15), 1 Relay
Nic Denniston (15) 2 Relays


2012 USA Swimming Winter Junior Olympic Team

10 & Under Girls
Paige Jackett - 50 Free, 50 Back, 100 Free

11-12 Boys
Liam Naturale - 100 Breast, 50 Breast
Zack Wolbert - 500 Free, 100 Breast, 50 Fly, 100 IM, 50 Free, 100 Back, 50 Breast, 50 Back, 100 Fly

13-14 Girls
Emily Cabral - 1,000 Free, 200 IM, 200 Back
Mary Cerbone - 200 Breast, 200 IM
Janel Llewellyn - 200 Breast, 200 IM, 500 Free
Emily Wolbert - 1,000 Free, 200IM, 500 Free, 100 Free, 200 Fly


2010 Middle Atlantic Senior LC Championship Team

Girls
Emily Cabral (12) - 200 Back, 400 IM

Emily Wolbert (12) - 800 Free, 400 Free, 100 Breast, 200 Free, 200 IM, 50 Free, 200 Fly, 100 Free, 400 IM
Alex Burns (14) - 100 Breast, 50 Free, 100 Free
Maggie Palaski (13) - 100 Fly
Alana Slater (14) - 50 Free
Baileigh Vanderhoof (14) - 100 Fly, 200 Back, 100 Breast, 50 Free, 200 Breast, 100 Free, 200 IM

Avanti Banks (17) - 50 Free, 100 Free
Lauren Mezzanotte (16) - 50 Free, 100 Free
Janay Parrish (15) - 100 Breast
Lena Yang (16) - 200 Free, 100 Fly, 400 IM, 100 Breast, 50 Free, 200 Breast, 100 Free, 200IM

Boys
Colin Cruz (16) - 50 Free, 100 Free, 200IM
Mike Inglesby (17) - 100 Fly, 50 Free, 100 Free
Sam Hartshorn (21) - 100 Breast, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100 Fly, 200IM


2010 Eastern Zone Long Course Middle Atlantic Team Team
(View Zone Time Standards)

11-12 Girls
Emily Wolbert (12) - 400 Free, 200 Free, 200 IM, 200 Fly, 100 Fly, 100 Free, 400 IM

13-14 Girls
Alex Burns (14) - 50 Free,
Baileigh Vanderhoof (14) - 100 Fly, 100 Breast

15-19 Girls
Janay Parrish (15) - 100 Breast
Lena Yang (16) - 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100 Breast

15-19 Boys
Mike Inglesby (17) - 50 Free


2010 - 2011 YMCA National Team

Girls
Alex Burns (14) - 50 Free, 200 Free Relay
Emily Wolbert (13) - 200 Fly, 200 Med Relay
Lena Yang (16) - 50 Free, 100 Fly, 100 Freem 200 Free Relay
Lauren Mezzanotte (17) - 200 Free Relay
Avanti Banks (18) - 200 Free Relay
Emily Cabral (13) - 200 Med Relay
Janay Parrish (15) - 200 Med Relay


2010 - 2011 PA East/West State Team

10 & Under Girls
Madeline Neville (10) - 50 Fly, 100 Free

10 & Under Boys
Holden Gerner (10) - 200 Free Relay
Liam Naturale (10) - 50 Fly, 50 Breast, 200 Free Relay
Michael Riutort (10) - 200 Free Relay
Colin Walters (10) - 200 Free Relay

11-12 Girls
Mary Cerbone (12) - 200IM, 50 Breast

11-12 Boys
Conor Lilley (12) - 200 Free Relay
Colin Naturale (12) - 200IM,50 Breast, 200 Free Relay
Brandon Swingle (12) - 50 Free, 50 Fly, 200 Free Relay
Zack Wolbert (11) - 200 Free, 50 Fly, 200 Free Relay

13-14 Girls
Alex Burns (14) - 50 Free, 100 Free, 200 Free Relay
Emily Cabral (13) - 200IM, 100 Back, 200 Med Relay
Meghan Dwyer (13) - 200 Med Relay
Janel Llewellyn - 200 IM, 200 Med Relay
Stepanie Marcucci (13) - 100 Breast, 200 Med Relay
Margaux Palaski (13) - 100 Fly
Alana Slater (14) - 50 Free, 100 Free, 200 Free Relay
Baileigh Vanderhoof (14) - 100 Fly, 100 Breast, 200 Free Relay
Emily Wolbert (13) - 200 Free, 100 Fly
, 200 Free Relay

13-14 Boys
Colin Orlwoski (13) - 200IM, 100 Back
Sam Velez (13) - 50 Free,100 Fly

Open Girls
Avanti Banks (17) 100 Fly, 100 Back, 400 Free Relay
Kimmie Konz (13) - 400 Free Relay
Janay Parrish (15) - 100 Breast, 400 Free Relay
Lena Yang (16) - 50 Free, 100 Fly, 400 Free Relay

Open Boys
Kahmal Bron (19) - 100 Fly, 100 Free, 400 Free Relay
Colin Cruz (16) - 100 Breast, 400 Free Relay
Michale Inglesby (17) - 100 Fly, 400 Free Relay
Carlos Rodriguez (16) -
400 Free Relay


2010 - 2011 PA East District Team

10 & Under Girls
Madeline Neville (10) - 50 Fly, 100 Free
Lauren Feee (9) - 200 Free Relay
Page Jackett (9) - 200 Free Relay
Holly Siglin (9) - 200 Free Relay

10 & Under Boys
Holden Gerner (10) - 50 Free, 50 Fly, 200 Free Relay
Liam Naturale (10) - 50 Fly, 50 Breast, 200 Free Relay
Michael Riutort (10) - 50 Fly, 50 Back, 200 Free Relay
Colin Walters (10) - 100 Free, 50 Breast, 200 Free Relay

11-12 Girls
Mary Cerbone (12) - 200IM, 50 Breast, 200 Free Relay
Irene Gendelman (12) - 50 Back, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Nadine Parrish (11) 200 Med Relay, 200 Free Relay
Kailey Burns (11) 200 Med Relay, 200 Free Relay
Morgan Murphy (12) 200 Med Relay

11-12 Boys
Conor Lilley (12) - 50 Free, 50 Breast, Relay
Chris Metzgar (12) - 50 Free, 50 Breast, Relay
Colin Naturale (12) - 200IM,50 Breast, Relay
Zack Specht (11) - 50 Fly, Relay
Brandon Swingle (12) - 50 Free, 50 Fly, Relay
Jacob Walters (12) - 50 Breast, Relay
Zack Wolbert (11) - 200 Free, 50 Fly, Relay
Conor McCall (11) Relay

13-14 Girls
Alex Burns (14) - 50 Free, 100 Free, Relay
Emily Cabral (13) - 200IM, 100 Back, Relay
Meghan Dwyer (13) - 100 Fly, 100 Back, Relay
Kimmie Konz (13) - 100 Fly, 100 Breast
Janel Llewellyn - 200 IM, 100 Fly, Relay
Stepanie Marcucci (13) - 100 Back, 100 Breast, Relay
Margaux Palaski (13) - 50 Free, 100 Fly
Alana Slater (14) - 50 Free, 100 Free, Relay
Baileigh Vanderhoof (14) - 100 Fly, 100 Breast, Relay
Emily Wolbert (13) - 200 Free, 100 Fly
, Relay

13-14 Boys
Ben Gerner (13) - 100 Free, 50 Free, 200 Free Relay
Colin Orlwoski (13) - 200IM, 100 Back, 200 Free Relay
Sam Velez (13) - 50 Free,100 Fly, 200 Free Relay
Ryan Buitron (14) 200 Free Relay

Open Girls
Avanti Banks (17) 100 Fly, 100 Back, 400 Free Relay
Lauren Mezzanotte (16) - 50 Free, 100 Free, 400 Free Relay
Janay Parrish (15) - 100 Breast, 400 Free Relay
Lena Yang (16) - 50 Free, 100 Fly, 400 Free Relay

Open Boys
Kahmal Bron (19) - 100 Fly, 100 Free, 400 Free Relay
Colin Cruz (16) - 100 Fly, 100 Breast, 400 Free Relay
Ben Dutka (18) - 50 Free, 100 Free
Michale Inglesby (17) - 100 Fly, 100 Free, 400 Free Relay
Carlos Rodriguez (16) - 100 Fly, 100 Back
, 400 Free Relay


2011 Charlie Hartley Meet of Champs Team

8 & Under Girls

8 & Under Boys

9-10 Girls

9-10 Boys

11-12 Girls

11-12 Boys

13-14 Girls

13-14 Boys

Open Girls

Open Boys


2010 USA Swimming Summer Junior Olympic Team

10 & Under Girls
Madeline Neville (10) - 50 Fly, 50 Free, 50 Back, 100 Fly, 100 Free

10 & Under Boys
Ivan Puskovitch (9) - 400 Free, 100 Breast, 200 Free, 50 Fly, 200IM, 50 Breast, 100 Back,
50 Free, 50 Back, 100 Fly, 100 Free
Zack Wolbert (10) - 400 Free, 100 Breast, 200 Free, 50 Fly, 200IM, 50 Breast, 100 Back,
50 Free, 50 Back, 100 Fly, 100 Free

11-12 Girls
Emily Cabral (12) - 400 Free, 100 Breast, 200 Free, 50 Fly, 200 Back, 200 IM, 100 Back, 50 Free,
50 Back, 200 Breast, 100 Fly, 100 Free, 400 IM

Emily Wolbert (12) - 400 Free, 100 Breast, 200 Free, 50 Fly, 200 Back, 200 IM, 50 Breast, 100 Back,
50 Free, 200 Fly, 50 Back, 200 Breast, 100 Fly, 100 Free, 400 IM

11-12 Boys
Kevin Inglesby (12) - 50 Free

13-14 Girls
Alex Burns (14) - 100 Back, 200 Free, 100 Fly, 400 IM, 200 Back, 100 Breast, 50 Free, 400 Free, 1,500 Free
200 Breast, 100 Free, 200 IM
Janel Llewellyn (13) - 400 IM, 100 Breast, 200 Breast, 200 IM
Maggie Palaski (13) - 100 Fly, 100 Breast
Alana Slater (14) - 100 Fly, 50 Free
Baileigh Vanderhoof (14) - 200 Free, 100 Fly, 400 IM, 200 Back, 100 Breast, 50 Free,
200 Breast, 100 Free, 200 IM

13-14 Boys
Ben Gendelman (14) - 100 Back, 200 Free, 100 Fly, 200 Back, 200 Fly, 50 Free, 200IM
Colin Orlowski (13) - 800 Free, 100 Back, 200 Free, 200 Back, 50 Free, 400 Free,
100 Free, 200 IM
Sam Velez (13) - 100 Fly, 50 Free, 100 Free

15-19 Girls
Avanti Banks (17) - 100 Fly, 50 Free, 100 Free
Liz Jordan (19) - 200 Free, 100 Breast, 50 Free, 200 Breast, 100 Free, 200IM
Lauren Mezzanotte (16) - 50 Free, 100 Free
Janay Parrish (15) - 100 Breast, 50 Free, 200 Breast
Lena Yang (16) - 200 Free, 100 Fly, 400 IM, 100 Breast, 200 Fly, 50 Free, 400 Free,
200 Breast, 100 Free, 200IM

15-19 Boys
KC Bartlett (18) - 100 Back, 200 Back, 100 Free
Kamahl Bron (18) - 100 Back, 200 Free, 100 Fly, 50 Free, 100 Free, 200 IM
Colin Cruz (16) - 200 Free, 100 Fly, 50 Free, 400 Free, 100 Free, 200IM, 1500
Ben Dutka (18) - 50 Free, 100 Free
Mike Inglesby (17) - 200 Free, 100 Fly, 50 Free, 100 Free, 200IM


2010 Middle Atlantic Senior LC Championship Team

Girls
Emily Cabral (12) - 200 Back, 400 IM

Emily Wolbert (12) - 800 Free, 400 Free, 100 Breast, 200 Free, 200 IM, 50 Free, 200 Fly, 100 Free, 400 IM
Alex Burns (14) - 100 Breast, 50 Free, 100 Free
Maggie Palaski (13) - 100 Fly
Alana Slater (14) - 50 Free
Baileigh Vanderhoof (14) - 100 Fly, 200 Back, 100 Breast, 50 Free, 200 Breast, 100 Free, 200 IM

Avanti Banks (17) - 50 Free, 100 Free
Lauren Mezzanotte (16) - 50 Free, 100 Free
Janay Parrish (15) - 100 Breast
Lena Yang (16) - 200 Free, 100 Fly, 400 IM, 100 Breast, 50 Free, 200 Breast, 100 Free, 200IM

Boys
Colin Cruz (16) - 50 Free, 100 Free, 200IM
Mike Inglesby (17) - 100 Fly, 50 Free, 100 Free
Sam Hartshorn (21) - 100 Breast, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100 Fly, 200IM


2010 Eastern Zone Long Course Middle Atlantic Team Team
(View Zone Time Standards)

10 & Under Boys
Ivan Puskovitch (9) - 100 Breast, 200IM, 50 Breast, 100 Fly
Zack Wolbert (10) - 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 50 Fly, 100 Fly, 50 Back,
50 Breast, 100 Breast, 200 IM

11-12 Girls
Emily Wolbert (12) - 400 Free, 200 Free, 200 IM, 200 Fly, 100 Fly, 100 Free, 400 IM

13-14 Girls
Alex Burns (14) - 50 Free,
Baileigh Vanderhoof (14) - 100 Fly, 100 Breast

15-19 Girls
Janay Parrish (15) - 100 Breast
Lena Yang (16) - 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100 Breast

15-19 Boys
Mike Inglesby (17) - 50 Free


2009 - 2010 PA National Team

Girls
Alex Burns (13) - Relay
Lena Yang (15) - 50 Free, Relay
Avanti Banks (16) - Relay
Lauren Mezzanotte (15) - 50 Free, Relay

Boys
Kamahl Bron (18) - 100 Fly

2009 - 2010 PA East/West State Team

10 & Under Girls
Alora Cruz (10) - 100 IM, 50 Breast - Relay
Madeline Neville (9) - 100 Free, 50 Fly
- Relay

10 & Under Boys
Zack Wolbert (10) - 100 IM 50 Fly - Relay
Ivan Puskovitch (8) - 100 IM, 50 Breast - Relay
Liam Naturale (9) - Relay
Connor McCall (10) - Relay

11-12 Girls
Emily Wolbert (12) - 100 Free, 200 Free - Relay
Emily Cabral (12) - 50 Back - Relay
Stephanie Marcucci (12) - Relay
Maggie Palaski - (12) 50 Fly, Relay
Janel Llewellyn (12) - 50 Breast
Meaghan Dwyer (12) - 50 Fly

11-12 Boys
Colin Orlowski (12) - 200 IM, 50 Back - Relay
Sam Velez (12) - 50 Free, 50 Fly - Relay
Brandon Swingle (11) - Relay
Kevin Inglesby (11) - Relay

13-14 Girls
Alex Burns (13) - 50 Free, 100 Free - Relay
Baileigh Vanderhoof (13) - 200 IM, 100 Breast - Relay
Alana Slater (13) - Relay
Janay Parrish (14) - 100 Breast - Relay

Open Girls
Lena Yang (15) - 50 Free, Relay
Avanti Banks (16) - Relay
Alex Dunigan (16) - 200 IM, 100 Breast - Relay
Jaimie Juschitsch (17) - Relay

Open Boys
Kamahl Bron (18) - 100 Fly - Relay
Colin Cruz (15) - 200 IM - Relay
Ben Dutka (17) - 50 Free, 2 Relays
Michael Inglesby (16) - Relay
Keenan Bartlett (17) -
Relay
Chris Pickarski (17) - 100 Breast - Relay
Carlos Rodriguez (15) - Relay

2009 - 2010 PA East District Team

10 & Under Girls
Alora Cruz (10) - 100 IM, 50 Breast - Relay
Madeline Neville (9) - 100 Free, 50 Fly
- Relay
Nadine Parrish (10) - 50 Breast - 2 Relays
Kailey Burns (10) - 50 Free, 100 Free - Relay
Araceli Dunn (10) - Relay
Emily Dwyer (10) - Relay
Hannah Tepper (9) - Relay

10 & Under Boys
Zack Wolbert (10) - 100 IM 50 Fly - Relay
Ivan Puskovitch (8) - 100 IM, 50 Breast - Relay
Liam Naturale (9) - 100IM, 50 Breast - Relay
Connor McCall (10) - 50 Free - 2 Relays
Michael Riutort (9) - 50 Fly
- Relay
Colin Walters (9) - Relay
Holden Gerner (9) - Relay

11-12 Girls
Emily Wolbert (12) - 100 Free, 200 Free - Relay
Emily Cabral (12) - 200 IM, 50 Back - Relay
Stephanie Marcucci (12) - 50 Free, 50 Back - Relay
Maggie Palaski - (12) 50 Fly, 50 Breast - Relay
Janel Llewellyn (12) - 200 IM, 50 Breast - Relay
Meaghan Dwyer (12) - 50 Fly, 50 Breast - Relay
Kimmie Konz (12) - 50 Back, 50 Breast - Relay
Mary Cerbone (11) - 50 Breast
Irene Gendelman (11) - Relay

11-12 Boys
Colin Orlowski (12) - 200 IM, 50 Back - Relay
Sam Velez (12) - 50 Free, 50 Fly - Relay
Colin Naturale (11) - 200 IM, 50 Breast - Relay
Brandon Swingle (11) - 100 Free, 50 Fly - Relay
Kevin Inglesby (11) - 50 Free, 100 Free - Relay
Ben Gerner (12) - 50 Fee, 100 Free - Relay
Lascelles Dunn (11) - Relay
Chris Metzgar (11) - Relay

13-14 Girls
Alex Burns (13) - 50 Free, 100 Free - Relay
Baileigh Vanderhoof (13) - 200 IM, 100 Breast - Relay
Alana Slater (13) - 50 Free, 100 Fly - Relay
Janay Parrish (14) - 50 Free, 100 Breast - Relay
Emily Joyce (13) - 100 Fly, 100 Back
Kate Neville (13) - 50 Free - Relay
Tessa Walters (13) - Relay
Brianna Opromollo (13) - Relay
Kaela Vanderhoof (14) - Relay

13-14 Boys
Ben Gendelman (13) - 100 Fly, 100 Back

Open Girls
Lena Yang (15) - 50 Free, 100 Free - Relay
Avanti Banks (16) - 50 Free, 100 Fly - Relay
Alex Dunigan (16) - 200 IM, 100 Breast - Relay
Lauren Mezzanotte (15) - 50 Free, 100 Free - Relay
Jaimie Juschitsch (17) - 100 Breast

Open Boys
Kamahl Bron (18) - 100 free, 100 Fly - Relay
Colin Cruz (15) - 100 Free, 200 IM - Relay
Ben Dutka (17) - 50 Free, 100 Free - Relay
Michael Inglesby (16) - 100 Free, 100 Fly - Relay
Keenan Bartlett (17) - 100 Free, 100 Back
- Relay
Chris Pickarski (17) - 50 Free, 100 Breast - Relay
Carlos Rodriguez (15) - Relay

2010 Charlie Hartley Meet of Champs Team

8 & Under Girls
Julia Delaney (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Lauren Fenn (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Corinne McCall (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Page Jacket (8) - 25 Free, 50 Free, 25 Back
Anne Palmer (7) - 25 Free, 25 Back
Leslie Palmer (7) - 25 Free, 25 Back, 50 Free
Holly Siglin (8) - 25 Free, 25 Back, 50 Free
Sydney Smith (8) - 25 Free, 25 Back
100 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)

8 & Under Boys
William Cerbone (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast
Ivan Puskovitch (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Crew Bunn (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free

9-10 Girls
Kailey Burns (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 50 Back, 50 Breast
Alora Cruz (10) - 50 Free, 500 Free, 100 Free
Araceli Dunn (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Emily Dwyer (10) - 50 Free, 100 IM, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Nadine Parrish (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 50 Back
Hanna Tepper (9) - 50 Free, 100 IM, 50 Back, 50 Breast
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)

9-10 Boys
Liam Naturale (9) - 50 Free, 100 Im, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 breast
Connor McCall (10) - 50 Free, 100 IM, 100 Free, 50 Back
Holden Gerner (9) - 50 Free
Michael Riutort (9) - 50 Free, 100 Im, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 breast
Colin Walters (9) - 50 Free, 100 IM, 50 Back, 50 Breast
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

11-12 Girls
Mary Cerbone (11) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Meaghan Dwyer (11) - 50 Free, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Irene Gendelman (11) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Kimmie Konz (11) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 50 Fly, 50 Breast, 200 Free
Sabrina Parisi (12) - 50 Free, 50 Back
Zoe Olm (11) - 50 Free, 100 Free
Sabrina Rivera (12) - 50 Free, 100 Free, 50 Back
Holly Storck (11) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 50 Back, 50 Breast
Hope Sury (12) - 50 Fly, 50 Back
Samantha Tepper (11) - 50 Free, 50 Back, 50 breast
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

11-12 Boys
Lascelles Dunn (11) - 50 Free, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Ben Gerner (12) 50 Free, 100 Free
Brandon Swingle (11) - 50 Free, 50 Fly, 100 Free, 50 Breast, 200 Free
Jacob Walters (11) - 50 Free, 100 Free, 50 Back
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

13-14 Girls
Brianna Opromoll (14) - 50 Free, 200 IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 200 free
Nicole Parisi (14) - 50 Free, 100 Free
Kathryn Neville (13) - 50 Free, 200 IM, 100 free, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
Liana Riutort (14) - 50 Free, 100 Free, 100 Back
Alana Slater (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 100 Back, 200 Free
Baileigh Vanderhoof (13) 100 Back, 500 Free, 200 Free
Kaela Vanderhoof (13) 50 Free, 200 IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
Tessa Walters (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

13-14 Boys
Ben Gendelman (13) - 100 Breast, 200 Free, 500 Free

Open Girls
Angelique Riutort (16) - 50 Free, 100 Free, 100 Back

Open Boys
Keenan Barlett (17) - 50 Free, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
Sean Bartlett - (15) - 50 Free, 100 Free, 200 Free
Colin Cruz (15) - 50 Free, 200 IM, 100 Fly, 500 Free, 100 Free, 100 Breast, 200 Free
Carlos Rodriguez (15) 50 Free, 200IM, 100 Fly, 500 Free, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)



2009 USA Swimming Summer Junior Olympic Team

10 & Under Girls
Irene Gendelman (10) - 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Back, 100 Back
Alora Cruz (10) - 50 Fly, 100 Fly
Madeline Neville (9) - 50 Free

10 & Under Boys
Zack Wolbert (9) - 50 Fly, 100 Fly, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Breast, 100 Breast,
50 Back, 100 Back, 200 IM
Colin Naturale (10) - 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 50 Breast, 100 Breast

Ivan Puskovitch (8) - 50 Breast

11-12 Boys
Colin Orlowski (11) - 50 Free, 200 Free, 50 Back, 100 Back, 200 Back, 200 IM, 400 IM
Sam Velez (11) - 50 Fly, 50 Free, 200 IM

11-12 Girls
Emily Wolbert (11) - 50 Free, 100 Free, 200 Free, 400 Free, 200 IM, 400 IM,
50 Fly, 100 Fly, 200 Fly, 50 Breast, 100 Breast, 200 Breast

Maggie Palaski (11) - 50 Fly, 100 Fly
Emily Cabral (11) - 100 Back

13-14 Girls
Alex Burns (13) - 50 Free, 100 Free, 100 Back, 200 Back, 100 Fly, 100 Breast
Lena Yang (14) - 50 Free, 100 Free, 100 Breast, 100 Fly, 200 IM
Janay Parrish (14) - 100 Breast, 200 Breast
Katherine Lutfy (13) - 100 Breast, 200 IM
Baileigh Vanderhoof (13) - 50 Free

13-14 Boys
Ben Gendelman (13) - 50 Free, 100 Fly, 200 Fly, 200 IM
Carlos Rodriguez (14) - 50 Free, 100 Free

15-19 Girls
Avanti Banks (15) - 50 Free
Alex Dunigan (16) - 100 Breast

15-19 Boys
Kamahl Bron (17) - 50 Free, 100 Free, 100 Back, 100 Fly, 200 IM
Michael Inglesby (16) - 50 Free, 100 Free
Keenan Bartlett (17) - 100 Back, 200 IM
Colin Cruz (15) - 50 Free, 200 IM


2009 Eastern Zone Long Course Middle Atlantic Team Team
(View Zone Time Standards)

10 & Under Boys
Zack Wolbert (9) - 100 Free, 50 Fly, 100 Fly, 50 Breast, 100 Breast, 200 Im

11-12 Girls
Emily Wolbert (11) - 200 Fly

13-14 Girls
Alex Burns (13) - 50 Free

Open Boys
Ben Dutka (16) - 50 Free


2009 National YMCA Short Course Team

Elizabeth Jordan (17) -50 Free, 100 Free, 100 Breast, 200 Free Relay
Avanti Banks (16) - 200 Free Relay
Alex Burns (12) - 200 Free Relay
Lena Yang (14) - 200 Free Relay


2008 - 2009 PA East/West State Team

10 & Under Boys
Zack Wolbert (9) - 50 Fly, 50 Breast
Colin Naturale (10) - 100 Free, 50 Breast
200 Med Relay (Brandon Swingle, Colin Naturale, Zack Wolbert, Kevin Inglesby)

11-12 Girls
Alex Burns (12) - 50 Free, 100 Free
Emily Wolbert (11) - 200 free, 200 IM
200 Free Relay (Alana Slater, Emily Wolbert, Baileigh Vanderhoff, Alex Burns)

11-12 Boys
Ben Gendelman (12) - 50 Fly

13-14 Girls
Lena Yang (14) - 50 Free
Janay Parrish (13) - 100 Breast

13-14 Boys
Colin Cruz (14) - 100 Breast

Open Girls
Elizabeth Jordan (17) -100 Free, 100 Breast


2008 - 2009 PA East District Team

10 & Under Girls
Irene Gendelman (10) - 50 Fly, 50 back
Monica Hagn (10) - 50 Free, 50 Back
Mary Cerbone (10) - 50 Fly, 50 Breast
Holly Storck (10) - 50 Fly, 50 Breast
Alora Cruz (9) - 50 Fly, 50 Breast
Samantha Tepper (10) - 50 Breast
200 Med Relay (Irene Gendelman, Mary Cerbone, Holly Storck, Monica Hagan)
200 Free Relay
(Alora Cruz, Kailey Burns, Araceli Dunn, Samantha Tepper)

10 & Under Boys
Zack Wolbert (9) - 50 Fly, 50 Breast
Colin Naturale (10) - 100 Free, 50 Breast
Brandon Swingle (10) - 50 Fly,50 Back
Kevin Inglesby (10) - 50 Free, 100 Free
Lascelles Dunn (10) - 50 Free, 100 Free
Ivan Puskovitch (7) - 50 Breast

Jacob Walters (10) - 50 Breast
200 Med Relay (Brandon Swingle, Colin Naturale, Zack Wolbert, Kevin Inglesby)
200 Free Relay (Chris Metzgar, Jacob Walters, Liam Naturale, Lascelles Dunn)

11-12 Girls
Alex Burns (12) - 50 Free, 100 Free
Emily Wolbert (11) - 200 free, 200 IM
Alana Slater - (12) 50 Fly, 50 Back
Baileigh Vanderhoof (12) - 50 Free , 50 Breast
Maggie Palaski - (11) 50 Fly, 50 Back

Tessa Walters (12) - 200 Free, 50 Back
Emily Cabral (11) - 50 Back
Meaghan Dwyer (11) - 50 Fly
200 Med Relay (Emily Cabral, Tessa Walters, Meaghan Dwyer, Maggie Palaski)
200 Free Relay (Alana Slater, Emily Wolbert, Baileigh Vanderhoff, Alex Burns)

11-12 Boys
Ben Gendelman (12) - 50 Fly, 50 Back
Colin Orlowski (11) - 50 Free, 50 Back
Sam Velez (11) - 50 Fly, 50 Free

Nicholas Denniston (12) - 50 Breast, 50 Fly
200 Med Relay (Colin Orlowski, Nicholas Denniston, Ben Gendelman, Sam Velez)

13-14 Girls
Lena Yang (14) - 50 Free, 100 Fly
Katherine Lutfy (13) - 100 Back, 100 Breast
Janay Parrish (13) - 100 Breast
200 Free Relay (Janay Parrish, Abigail Palaski, Katherine Lutfy, Lena Yang)

13-14 Boys
Colin Cruz (14) - 100 Fly, 100 Breast
Carlos Rodriguez (14) - 100 Fly, 100 Breast
James McWhirter (13) - 100 Fly, 100 Back

Brandon Yip (13) - 100 Fly
200 Med Relay (James McWhirter, Brandon Denniston, Brandon Yip, Derek Joyce)
200 Free Relay (Derek Joyce, Carlos Rodriguez, Brandon Yip, Colin Cruz)

Open Girls
Elizabeth Jordan (17) -100 Free, 100 Breast
Avanti Banks (16) - 50 Free
, 100 Free

Open Boys
Kevin Donovan (16) - 100 Fly, 100 Back
Kamahl Bron (16) - 50 Free, 100 Fly
Keenan Bartlett (16) - 100 Back, 200 IM
Michael Inglesby (15) - 100 Fly
400 Free Relay (Kevin Donovan, Kamahl Bron, Keenan Bartlett, Michael Inglesby)


Charlie Hartley Meet of Champs Qualifiers

8 & Under Girls
Emma Boyle (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Julia Delaney (6) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Lauren Fenn (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Karina Melnik (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Lilly Stork (7) - 25 Free, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Hannah Tepper (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Olivia Wint (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
100 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)

8 & Under Boys
William Cerbone (6) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast
Cody Joyce (7) - 25 Free, 25 Back, 25 Breast
Liam Naturale (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free

Rory Naturale (6) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast
Ivan Puskovitch (7) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free

Michael Riutort (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
Colin Walters - (8) - 25 Free, 25 Fly, 25 Back, 25 Breast, 50 Free
100 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

9-10 Girls
Kailey Burns (9) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back
Mary Cerbone (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free
Alora Cruz (9) - 50 Free, 100Im, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Kristen Denniston (9) - 50 Free, 50 Back, 50 Breast
Araceli Dunn (9) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Emily Dwyer (9) - 50 Free, 50 Back, 50 Breast
Monica Hagan (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Breast
Nadine Parrish (9) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 50 Back, 50 Breast
Alicia Preyer (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free
Holly Storck (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Samantha Tepper (10) - 50 Free, 100IM, 50 Back, 50 Breast
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)

9-10 Boys
Lascelles Dunn (10) - 50 Free, 100IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Kevin Ingelesby (10) - 100IM, 50 Fly, 50 Back, 50 Breast
Chris Metzgar (10) - 50 Free, 100IM, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Jason Schwartz (9) - 50 Free
Brandon Swingle (10) - 50 Free, 100IM, 100 Free
Jacob Walters (10) - 50 Free, 100IM, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

11-12 Girls
Alex Burns (12) - 50 Breast, 500 Free
Emily Cabral (11) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Emelia Chamberlain (12) - 50 Free, 50 Back
Meaghan Dwyer (11) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Shoshanah Harris (12) - 50 Free, 50 Breast
Casey Joyce (12) - 50 Free, 200 Free
Kimmie Konz (11) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 50 Back, 50 Breast
Elissa Liguori (12) - 50 Free, 100 Free,50 Breast
Mary McWhirter (12) - 50 Free, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
Maggie Palaski (11) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Kayla Shutzer (12) - 50 Free,50 Fly
Alana Slater (12) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 50 Breast, 200 Free

Bailegh Vanderhoof (12) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Kaela Vanderhoof (12) - 50 Free
Tessa Walters (12) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Emily Wolbert (11) - 500 Free
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

11-12 Boys
Nicholas Denniston (12) - 50 Free, 50 Fly, 100 Free, 50 Breast
Andrew Hendry (12) - 50 Free
Colin Orlowski (11) - 50 Fly, 50 Breast
Samuel Velez (11) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast, 200 Free
Karl Wint (12) - 50 Free, 200 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Breast, 200 Free
Ben Gendelman (12) - 500 free
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

13-14 Girls
Katie Catina (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Free
Katherine Lutfy (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 200 Free
Lauren Mezzanotte (14) - 50 Free, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
Brianna Opromoll (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Breast
Abigail Palaski (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Free, 200 Free
Janay Parrish (13) - 50 Free, 200 IM, 100 Free
Liana Riutort (13) - 50 Free
Lena Yang (14) - 200 IM, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

13-14 Boys
Adrian Bernard (14) - 50 Free, 100 Free, 100 Back, 100 Breast
Colin Cruz (14)
- 100 Back, 100 Breast, 500 Free
Brandon Denniston (14) - 50 Free, 100 Free, 100 Breast
Elias Frantz (13) - 50 Free
Autstin Gerner (14) - 50 Free, 100 Free
Derek Joyce (13) - 50 Free
James McWhirter (13) - 50 Free, 200IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 200 Free

Karl Richter (14) - 50 Free, 100 Free
Jarrett Rios (13) - 50 Free, 100 Free
Carlos Rodriguez (14) - 50 Free, 200IM, 100 Fly, 100 Back, 100 Breast, 200 Free
Brandon Vip (13) - 50 Free, 100 Fly, 100 Free
200 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Team Qualified)

Open Girls
Avanti Banks (15) - 50 Free, 200IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 100 Breast
Elizabeth Jordan (17) - 200 Free
Bethany Randall (15) - 50 Free, 200IM, 100 Fly, 500 Free, 100 Free, 100 Breast, 200 Free
Angelique Riutort (15) - 50 Free, 100 Free
400 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)

Open Boys
Keenan Barlett (16) - 50 Free, 100 Free, 100 Back, 200 Free
Kamahl Bron (17) - 50 Free, 200IM, 500 Free, 100 Free, 100 Back, 200 Free
Kevin Donovan (17) - 50 Free, 200IM, 100 Free, 200 Free
Michael Inglesby (15) - 50 Free, 200IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Back, 200 Free
400 Free Relay (Swimmers To Be Determined)(Possible Composite Option)


2008 Eastern Zone Long Course Middle Atlantic Team Qualifiers
(View Zone Time Standards)

10 & Under Girls
Emily Wolbert (10) - 100, 200 Free, 400 Free, 100 breast, 200 IM, 100 Fly

11-12 Boys
Ben Gendelman (12) - 50 Fly

15-19 Girls
Liz Jordan (15) - 100 Free, 100 Breast


2008 USA Swimming Summer Junior Olympic Qualifiers
(View JO Time Standards)

10 & Under Girls
Emily Wolbert (10) - 50, 100, 200, 400 Free, 100 breast, 200 IM, 50,
100 Fly, 100 Back, 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Emily Cabral (10) - 50 Back, 50 Free
, 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Irene Gendelman (9) - 50 Free, 50 Fly, 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Monica Hagn (9) - 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Mary Cerbone (10) - 200 Med Relay, 200 Free Relay
Araceli Dunn (9) - 200 Med Relay, 200 Free Relay
Nadine Parrish (9) - 200 Med Relay, 200 Free Relay
Olivia Wint (8) - 200 Med Relay, 200 Free Relay

10 & Under Boys
Zack Wolbert (8) - 50 Fly, 100 Fly, 50 Free, 50 Breast, 200 Med Relay
Lascelles Dunn (10) - 200 Med Relay
Colin Naturale (9) - 200 Med Relay
Liam Naturale (8) - 200 Med Relay

11-12 Boys
Benjamin Gendelman (12) - 50 Fly, 100 Fly, 50 Free, 100 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Karl Wint (12) - 200 Med Relay, 200 Free Relay
Colin Orlowski (11) - 200 Med Relay, 200 Free Relay
Sam Velez (11) - 200 Med Relay, 200 Free Relay

11-12 Girls
Alex Burns (12) - 50 Fly, 100 Fly, 200 Fly, 50 Free, 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Maggie Palaski (11) - 50 Fly, 50 Breast, 200 Med Relay, 200 Free Relay
Alana Slater (12) - 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Kimmie Konz (11) - 200 Med Relay, 200 Free Relay, 400 Free Relay
Meghan Dwyer (11) - 400 Free Relay

13-14 Girls
Lena Yang (14) - 50 Free, 100 Free, 100 Breast, 200 IM

15-19 Girls
Liz Jordan (15) - 50 Free, 100 Free, 100 Breast


2007 - 2008 PA East/West State Qualifiers

2008 YMCA State Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert (10) - 100 Free, 50 Fly, 200 Medley Relay
Maggie Palaski (10) - 50 Fly, 200 Medley Relay
Emily Cabral (10) - 200 Medley Relay
Alexis Kemp (9) - 200 Medley Relay

11-12 Boys
Benjamin Gendelman (11) - 50 Fly


2008 USA Swimming Winter Junior Olympic Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert (10) - 50, 100, 200, 500 Free, 50, 100 breast, 100, 200 IM, 50, 100 Fly, 50, 100 Back
Margaux Palaski (10) - 50 Fly

11-12 Girls
Katherine Lutfy (12) - 200 IM, 50 Breast, 100 Breast, 200 Breast

11-12 Boys
Benjamin Gendelman (11) - 50 Fly

13-14 Girls
Lena Yang (13) - 50 Free, 100 Free


2007 - 2008 PA East District Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert (10) - 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 100 IM, 50 Back, 50 Breast
Maggie Palaski (10) - 50 Free, 50 Fly, 100 IM, 50 Back, 50 Breast, 100 Free
Emily Cabral (10) - 50 Free, 100 Free, 50 Back
Alexis Kemp (9) - 50 Free, 50 Back
Irene Gendelman (9) - 50 Back
200 Medley Relay - Cabral, Wolbert, Palaski, Kemp
200 Free Relay - Konz, Gendelmen, Storck, Dwyer

10 & Under Boys
Zack Wolbert (8) - 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 50 Breast, 100 IM
Colin. Orlowski (10) - 50 Free, 100 Free, 50 Back
Samuel. Velez (10) - 50 Free, 100 Free, 50 Back
Colin Naturale (9) - 50 Free, 100 Free, 50 Breast
200 Medley Relay - Orlowski, Naturale, Wolbert, Velez

11-12 Girls
Katherine Lutfy - (12) 100 free, 200 IM, 200 Free, 50 Back, 50 Breast
Janay Parrish - (12) 50 Breast

Alex Burns - (11) 50 Free, 50 Fly
200 Free Relay - Lutfy, Slater, Catina, Burns

11-12 Boys
Benjamin Gendelman - (11) 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 50 Back, 200 IM, 50 Breast

13-14 Girls
Lena Yang - (13) 50 Free, 100 Free, 200 Free, 100 Fly, 200IM, 100 Breast
Bethany Randall - (14) 100 Fly
Avanti Banks - (14) 50 Free, 100 Fly

200 Free Relay - Banks, Mezzanotte, Randall, Yang

13-14 Boys
Colin Cruz - (13) 100 Fly
Adrian Bernard - (13) 50 Free, 100 Back, 100 Breast
200 Free Relay - Cruz, Rodriguez, Denniston, Bernard

Open Boys
Kevin Donovan (16) - 100 Fly, 100 Back


Charlie Hartley Meet of Champs Qualifiers

8 & Under Girls
Alora Cruz (8) - 25 free, 25 fly, 25 breast
Julia Delaney (5) - 25 free, 25 back, 25 breast
Kristen Denniston (8) - 25 free, 25 breast, 50 free
Araceli Dunn (8) - 25 free, 25 breast, 25 back
Elizabeth Kemp (6) - 25 free, 25 back, 25 breast
Nadine Parrish (8) - 25 fly, 25 back, 50 free
Olivia Wint (7) - 25 back, 25 breast, 50 free

Kailey Burns (8) - 25 free, 25 fly, 25 back
100 Free Relays (members to be determined)

8 & Under Boys
Zack Wolbert (8) - 25 fly, 25 breast, 50 free
William Cerbone (5) - 25 breast, 25 free

Liam Naturale (7) - 25 free, 25 fly, 25 breast
Michael Riutort (7) - 25 free, 25 back, 50 free
100 Free Relay (members to be determined)

9-10 Girls
Emily Wolbert (10) - 500 Free
Maggie Palaski (10) - 50 Free, 50 Back, 50 Breast
Emily Cabral (10) - 50 Free, 50 fly 50 breast
Alexis Kemp (9) - 50 Free, 50 fly, 50 breast
Irene Gendelman (9) - 50 free, 50 fly, 50 Back
Mary Cerbone (9) - 50 free, 100 IM, 50 breast
Meaghan Dwyer (10) - 50 free, 50 fly, 50 breast
Kimmie Konz (10) - 50 free, 50 back, 50 breast
Holly Storck (9) - 50 free, 50 fly, 50 breast
200 Free Relays (members to be determined)

9-10 Boys
Colin. Orlowski (10) - 50 free, 50 fly, 100 free
Samuel. Velez (10) - 50 fly, 100 free, 50 back
Colin Naturale (9) - 50 Free, 100 IM, 50 breast
Jacob Clifford - (10) 50 free, 50 back
200 Free Relay (members to be determined)

11-12 Girls
Katherine Lutfy - (12) 200 IM, 50 fly, 100 free
Janay Parrish - (12) 200 IM, 100 Free, 50 Breast

Alex Burns - (11) 200 IM, 50 fly, 100 free
Katie Catina - (12) 50 free, 100 free, 50 breast
Brianna Opromollo - (12) 50 free, 50 fly
Abigal Palaski - (12) 50 free, 50 back
Alana Slater - (11) 50 free, 100 free, 50 back
Devandria Bernard - (11) 50 free, 50 back, 50 breast
200 Free Relays (members to be determined)

11-12 Boys
Benjamin Gendelman - (11) 50 Free, 200 IM, 50 breast
Nicholas Denniston - (11) 50 free, 50 fly, 50 breast

13-14 Girls
Lena Yang - (13) 200IM, 100 fly, 200 free
Bethany Randall - (14) 100 Fly, 100 free, 100 breast

13-14 Boys
Colin Cruz - (13) 100 Fly, 100 free, 200 free
Adrian Bernard - (13) 50 Free, 200 IM, 100 Breast
Carlos Rodriguez - (13) 100 free, 100 back, 200 free


2007 USA Swimming Summer Junior Olympic Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert (9) - 50, 100, 200 Free, 50, 100 breast, 200 IM, 50, 100 Fly, 50, 100 Back, 200 Med Relay
Margaux Palaski (10) - 50 Fly, 200 IM, 200 Med Relay
Kimmie Konz (10) - 200 Med Relay
Alexis Kemp (8) - 200 Med Relay

13-14 Boys
Keegan Early (14) - 50 Free


10 & Under Girls
Samantha Devivo (10) - 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 100 IM, 50 Back, 50 Breast, 200 Med Relay
Emily Wolbert (9) - 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 100 IM, 50 Back, 50 Breast, 200 Med Relay
Alana Slater (10) - 50 Back, 200 Med Relay
Devandria Bernard (10) - 50 Breast, 200 Med Relay
Alex Burns (10) - 200 Med Relay

10 & Under Boys
Benjamin Gendelman - (10) 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 100 IM, 50 Back, 50 Breast, 200 Med Relay
Ashtin Bowden (9) - 50 Breast, 200 Med Relay
Josh Vernon (10) - 50 Free, 200 Med Relay
Zack Wolbert (7) - 200 Med Relay

11-12 Girls
Lena Yang (12) - 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Fly, 200 IM, 50 Back, 50 Breast, 200 Free Relay
Lauren Mezzanotte (12) - 50 Breast, 200 Free Relay
Taylor Secor (12) - 200 Free Relay
Morgan Bowden (11) - 200 Free Relay

11-12 Boys
Adrian Bernard (12) - 50 Free, 100 Free, 200 IM, 50 Breast, 50 Back, 200 Free Relay
Collin Strunk (12) - 50 Fly, 50 Free, 200 Free Relay
Colin Cruz (12) - 50 Fly, 100 Free, 200 Free Relay
Carlos Rodriguez (12) - 50 Back, 200 Free Relay

13-14 Girls
Avanti Banks (13) - 50 Free, 100 Fly

13-14 Boys
Keegan Early (14) - 50 Free, 100 Fly , 100 Free

Open Boys
Kevin Donovan (15) - 100 Back, 100 Fly


2007 YMCA State Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert

11-12 Girls
Lena Yang - 50 Free


2007 USA Swimming Junior Olympic Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert - 50 Free, 100 Free, 100 breast, 100 IM, 200 IM, 50 Fly

11-12 Girls
Lena Yang - 100 IM, 200 Free, 200 Breast


Charley Hartley Meet of Champs Qualifiers

A. Banks 50 free, 200 IM, 100 Fly, 100 Free
A. Bernard 200 IM, 50 Fly, 100 Free
D. Bernard 50 Free, 100 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
A. Bowden 50 Free, 100 IM, 100 Free, 50 Breast
M. Bowden 50 Free
Q. Bowden 50 Free
A. Cruz - 25 Free, 25 Fly, 50 Free, 25 Back, 25 Breast
C. Cruz 200 Free, 200 IM, 50 Fly, 50 Free, 100 Free, 50 breast
A. Devivo 50 Free
A. Dunn - 25 Free, 25 Back
L. Dunn - 25 Free, 25 Fly, 50 Free, 25 Back, 25 Breast
K. Early 50 Free, 200 IM, 100 Free, 100 Back, 100 Breast
C. Fair - 25 Free, 25 Fly, 50 Free, 25 Back
G. Fair 50 Free, 100 Free, 50 Back
E. Fitzgerald 200 Free, 50 Free, 200 IM, 100 Free, 100 Back
A. Kemp - 25 Free, 25 Fly, 50 Free, 25 Back, 25 Breast
L. Mezzanotte 200 Free, 200 IM, 50 Fly, 50 Free, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
M. Palaski - 50 Free, 100 IM, 50 Fly, 50 Back
N. Parrish - 25 Free, 25 Back, 25 Breast
B. Randall 200 Free, 50 Free, 200 IM, 100 Fly, 100 Free, 100 Breast
C. Rodriguez 200 IM, 50 Fly, 50 Free, 100 Free, 50 Back, 50 Breast
T. Secor 200 Free, 50 Free, 100 Free, 50 Breast
A. Slater 50 Free, 100 IM, 50 Fly, 100 Free, 50 Back
C. Strunk 200 IM, 50 Fly, 50 Free, 100 Free, 50 Back
J. Vernon 50 Free, 50 Fly, 50 Back
E. Wolbert 50 Back, 500 Free
Z. Wolbert - 25 Free, 25 Fly, 50 Free, 25 Back, 25 Breast
L. Yang 200 Free, 50 Fly, 50 Back

Body Balance


2006 USA Swimming Summer Junior Olympic Qualifiers

10 & Under Girls
Emily Wolbert

11-12 Girls
Lena Yang

15-19 Boys
B. J. Conklyn


10 & Under Girls
Sarah Harvey, Emily Wolbert

11-12 Girls
Avanti Banks, Lena Yang, Bethany Randall, Lauren Mezzanotte

11-12 Boys
Oliver LaRocco , Adrian Bernard, Collin Strunk, Colin Cruz,
Carlos Rodriguez, Quentin Bowden

13-14 Girls
Shelby Kuchinskas, Hillary Rossi, Jessica Rose, Katie McLaughlin

13-14 Boys
Jon Ortiz, Brian Cavanaugh, Kegan Early, Chris Pickarski, Jon Maichin, Chris Macias

Open Girls
Maureen Connors-McBride

Open Boys
Chris Foster, Matt Hosko


YMCA State Qualifiers 2005-2006

11-12 Boys
Oliver LaRocco , Collin Strunk, Colin Cruz,
Carlos Rodriguez, Quentin Bowden


2006 Charley Hartley Meet of Champions Qualifiers

8 & Under Girls

Emily Wolbert, Kimberly Konz, Emily Cabral, Alexis Kemp, Margaux Palaski, Kristen Barrett,
Rachel Montelius, Megan Smale, Catalina Cardelle, Josephine Cardelle

8 & Under Boys

Zachary Wolbert, Alex Rose, Astin Bowden, Conor Naughton, Colby Fair, Lasieles Dunn

9-10 Girls

Sarah Harvey, Elizabeth Barney, Madeline Liedberg, Devandria Bernard, Morgan Bowden,
Samatha Devivo, Marianela Cardelle, Megan Rose, Maryruth Maichin, Alana Slater

11-12 Girls

Lena Yang, Bethany Randall, Avani Banks, Lauren Mezzanotte,

11-12 Boys

Adrian Bernard, Carlos Rodriguez, Quentin Bowden, Collin Strunk

13-14 Girls

Shelby Kuchinskas, Hillary Rossi, Jessica Rose, Melissa Carey

13-14 Boys

Jon Ortiz, Chris Pickarski, Jon Maichin, Keegan Early

Open Girls

Elaine Maichin

 

 

  Copyright © 1999 - 2016: (Site Opened 5/14/99)
Pocono Family YMCA Swim Team All rights reserved
  For more info Call: 570-421-2525 ext. 126 or email info@pfyswim.org
Designed, Managed and Hosted by Swim Team Host.com

 

Coaches | About PFY | USA Swimming | Records | Trophy Room | Links | PFY Intranet | Employment | Meet Schedules
News & Updates
| Program Calendar | Year Round Competitive Team | Winter Team | Summer Team | Take Your Mark
Pocono YMCA Web Site
| Penn-Del League | Mid Atlantic | Web Mail | Pocono Sports Extra | Team Store | Home

Speedo